SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport piłka nożna polacy za granicą Wkra Żuromin dostanie ponad pół miliona za Łukasza Teodorczyka!

Wkra Żuromin dostanie ponad pół miliona za Łukasza Teodorczyka!

01.10.2016, godz. 09:09
Łukasz Teodorczyk
Łukasz Teodorczyk foto: EAST NEWS

Sprawiedliwości stało się zadość! Jak się dowiedział "Super Express", Wkra Żuromin, macierzysty klub Łukasza Teodorczyka (25 l.), właśnie wygrała w FIFA spór z potężnym Dynamem Kijów. Ukraińcy muszą zapłacić Wkrze 125 590 euro. Dla polskiego klubu to ogromne pieniądze.

Przypomnijmy: Wkrze pieniądze należały się z tytułu tak zwanego mechanizmu solidarnościowego. Przy transferze piłkarza do innej federacji kluby, które go wychowały, otrzymują część sumy transferowej. Dynamo Kijów zapłaciło Lechowi za Teodorczyka 5 mln euro, co oznaczało, że do Żuromina powinno trafić kilkaset tysięcy złotych. Bogaci Ukraińcy nie chcieli jednak zapłacić, a grająca w okręgówce Wkra nie miała pieniędzy, aby toczyć z nimi batalię w FIFA. Z odsieczą przyszedł PZPN, który przejął reprezentowanie polskiego klubu przed obliczem światowej centrali. Sprawą z ramienia związku zajmował się Łukasz Wachowski, który od dawna z powodzeniem walczy o dobro małych polskich klubów.

- Udało się. Wygraliśmy. FIFA stanęła po stronie Wkry. Dynamo musi zapłacić - powiedział nam wczoraj Wachowski.

Światowa centrala piłkarska zasądziła dla polskiego klubu 125 590 euro, czyli prawie 550 tys. zł. Dla Wkry to potężne pieniądze, bo roczny budżet klubu to niecałe 190 tys. zł. PZPN dostanie z kolei 74 913 euro za czas spędzony przez Teodorczyka w Polonii Warszawa. Normalnie te pieniądze trafiłyby na Konwiktorską, ale Polonia w 2013 roku wycofała się z rozgrywek i utraciła członkostwo. W takiej sytuacji pieniądze z "solidarity contribution" trafiają do federacji.

autor: Piotr Koźmiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: