Chloe Kelly (z prawej) wraz z koleżankami szaleje z radości po zdobyciu przez Anglię tytułu mistrzyń Europy

Autor: AP

Angielskie piłkarki zawstydziły kolegów. Wywalczyły mistrzostwo Europy

2022-07-31 21:38

Co nie udało się przed rokiem Anglikom, dokonały teraz Angielki. Futbolistki tego kraju zostały mistrzyniami Europy pokonując w finałowym spotkaniu Niemki 2:1 po dogrywce. Finał rozegrał się na stadionie Wembley, gdzie rok temu Anglia przegrała rzutami karnymi decydujący mecz ME mężczyzn, z Włochami.

Tuż przed rozpoczęciem spotkania dużego osłabienia doznała drużyna gości. Uraz mięśnia podczas rozgrzewki wykluczył z gry 31-letnią Alexandrę Popp, kapitan niemieckiej ekipy. Wcześniej zawodniczka VfL Wolfsburg zdobyła sześć bramek w tym turnieju.

Przez godzinę gry piłka nie trafiała do siatki. W 62. minucie prowadzenie dla Anglii wywalczyła Ella Ann Toone z Manchesteru United. Za odrabianie strat zabrała się Lina Magull z Bayernu Monachium. W 66 minucie trafiła w słupek, a w 79 skierowała piłkę do siatki.

Remis 1:1 spowodował dogrywkę. W 110. minucie gry w zamieszaniu podbramkowym trafienie zaliczyła Chloe Kelly i ten strzał zapewnił Angielkom pierwszy w historii tytuł mistrzyń Europy. A zarazem stał się skutecznym rewanżem za finał ME 2009, przegrany z Niemkami 2:6.

Na trybunach Wembley zanotowano rekord frekwencji – 90 tys. widzów. Nigdy wcześniej tylu kibiców nie zasiadło na fotelikach tego stadionu podczas ME mężczyzn czy kobiet.