Cristiano Ronaldo

Autor: AP Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo przeszedł do historii. Jego statystyki powalają na kolana

2021-06-15 21:39

Przez wiele długich minut wydawało się, że Węgrzy sprawią niespodziankę i na własnej ziemi w Budapeszcie zatrzymają wielkich Portugalczyków. Obrońcy tytułu na zadanie ciosów czekali aż do końcówki spotkania, wtedy zabójczą skutecznością popisał się Cristiano Ronaldo. Kapitan reprezentacji Portugalii mocno przyczynił się do rozbicia Madziarów 3:0. Dublet na Puskas Arenie sprawił, że stał się najlepszym strzelcem w historii Euro.

Pierwszego gola w mistrzostwach Europy strzelił… 12 czerwca 2004 r. Było to trafienie na otarcie łez, bowiem Portugalia niespodziewanie przegrała w Porto z reprezentacją Grecji 1:2. Skuteczna główka CR7 nastąpiła zbyt późno, bo w ostatnich sekundach widowiska. Nastoletni wówczas piłkarz w Euro 2004 strzelił jeszcze jednego gola - w półfinale z Holandią (2:1).

Włos od tragedii na Euro. Spadochroniarz wleciał na stadion i runął na ziemię! Szpakowski myślał, że tak miało być!

Raport z Sopotu. Trening po powrocie z Petersburga.

17 lat później Ronaldo dalej jest skuteczny. Był jednym z tych, którzy poprowadzili Portugalczyków do wygranej nad Węgrami. Od rozbicia Madziarów aż 3:0 rozpoczęli próbę obrony tytułu piłkarze z Półwyspu Iberyjskiego. Napastnik Juventusu zdobył dwie bramki, do siatki znalazł drogę również Raphael Guerreiro. Do 84. minuty Portugalia waliła głową w mur, a miała też furę szczęścia, że Węgrzy nie uprzedzili ich w objęciu prowadzenia.

Euro 2020. Węgry - Portugalia 0:3 Zapis relacji na żywo [WYNIK, SKŁADY]

Dwa gole Ronaldo – najpierw z karnego, a potem z gry po łatwym wejściu z piłką w pole karne – sprawiły, że to on jest pierwszy na liście wszech czasów. W pięciu edycjach Euro zdobył 11 bramek. Portugalczyk zdetronizował legendarnego Michela Platiniego. Francuz w turniejach o mistrzostwo Starego Kontynentu zdołał strzelić dziewięć goli.