Sankt-Petersburg, Plac Pałacowy

i

Autor: Creative commons Euro 2021: Co zobaczyć w Petersburgu? Atrakcje, zabytki, zwiedzanie – Petersburg

Euro 2021: Co zobaczyć w Petersburgu? Atrakcje, zabytki, zwiedzanie – Petersburg

2021-06-06 11:59

Petersburg, lub Sankt-Petersburg, będzie jednym z miast-gospodarzy Euro 2021. Będzie to niezwykle ważne miejsce dla polskich piłkarzy oraz kibiców, bo to właśnie w Petersburgu, na Stadionie Kriestowskij, Polacy rozegrają dwa mecze grupowe na Euro 2021. Jednakże dawna stolica Imperium Rosyjskiego słynie również z wielu innych, ciekawych obiektów. Co poza stadionem na Euro 2021 można zobaczyć w tym mieście? Jakie ZABYTKI mogą zwiedzić turyści oraz kibice? Sprawdź ATRAKCJE Petersburga.

1. Stadion Kriestowskij

Stadion Kriestowskij  w Petersburgu został oddany do użytku całkiem niedawno - 22 kwietnia 2017 roku. Jego budowa trwała aż 9 lat (2007-2016) i zastąpił on wcześniejszy petersburski stadion - im. Kirowa. Trzy lata temu był on jedną z aren mundialu rozgrywanego w Rosji w 2018 roku. Na Euro 2021 na tym stadionie odbędzie się aż 7 spotkań, w tym dwa mecze grupowe Polaków – ze Słowacją oraz Szwecją. Stadion Kriestowskij może pomieścić niespełna 68 tysięcy osób, a został wybudowany za miliard dolarów amerykańskich.

2. Pałac Zimowy

To jeden z najważniejszych budynków w Petersburgu. Został wybudowany w latach 1754-1762 w stylu barokowym i aż do 1905 roku był zimową rezydencją carów Rosji. Zdobycie Pałacu Zimowego 7 listopada 1917 roku przez bolszewików jest jednym z symboli Rewolucji Październikowej. Obecnie Pałac Zimowy należy do Państwowego Muzeum Ermitaż i jest jednym z najważniejszych obiektów turystycznych Petersburga i Rosji.

3. Plac Pałacowy

Plac Pałacowy umiejscowiony jest przy Pałacu Zimowym. Zajmuje on powierzchnię niespełna 60 tys. m2, jego szczególną ozdobą jest gigantyczna Kolumna Aleksandrowka, znajdująca się w samym centrum placu. Przy placu, oprócz Pałacu Zimowego, znajduje się także budynek Sztabu Generalnego, którego dwa skrzydła połączone są Łukiem Triumfalnym. Zarówno wspomniana wcześniej kolumna, jak i łuk, są symbolami zwycięstwa Rosji nad Napoleonem w 1812 roku.

4. Muzeum Ermitaż

Muzeum Ermitaż jest nazywany Sankt-Petersburskim Luwrem. Mieści się on w aż pięciu pałacach nad brzegiem Nawy. Z pewnością jedna wizyta nie wystarczy, aby zapoznać się ze wszystkimi eksponatami w Ermitażu, ponieważ w jego zbiorach znajduje się ich aż 3 miliony!

5. Świątynie

W Petersburgu nie brakuje również wielu obiektów kultu religijnego. Znajdziemy tam m.in. Niebieski Meczet (zwany też Turkusowym lub Błękitnym) ale przede wszystkim Cerkwie i Sobory. Warto zwrócić uwagę choćby na Sobór Kazański, który był wzorowany na Bazylice św. Piotra w Watykanie, czy na Sobór św. Izaaka, który jest drugim największą cerkwią w Rosji (może pomieścić 14 tys. osób). Jedną z jego atrakcji jest taras widokowy,  którego można podziwiać panoramę Sank-Petersburga.

6. Krążownik Aurora

Dawna stolica Imperium Rosyjskiego jest bogata nie tylko w wiele pięknych, zabytkowych budynków. Można obejrzeć tam także niezwykle ważny dla historii Rosji  okręt – Krążownik Aurora. Jednostka ta jest jednym z symboli Rewolucji Październikowej – ponoć to wystrzał z tego okrętu miał dać sygnał, do ataku na Pałac Zimowy. Po II wojnie światowej (w latach 1945-47) Aurora została przekształcona w muzeum i taką rolę pełni po dziś dzień.

7. Twierdza Pietropawłowska

Jest to najstarszy obiekt w Petersburgu. Jego budowa rozpoczęła się w 1703 roku na polecenie cała Piotra I. Twierdza została umiejscowiona na Wyspie Zajęczej, a została zbudowana do obrony przed Szwedami. Przez wiele lat służyła jednak jako więzienie polityczne, a więziono tu m.in. Tadeusza Kościuszkę, Fiodora Dostojewskiego, Lwa Trockiego czy Aleksandra Uljanowa, brata Lenina.

8. Pole Marsowe

Osoby zmęczone zwiedzaniem petersburskich zabytków mogą udać się na odpoczynek na Pole Marsowe – ogromny park w centrum Sankt-Petersburga o powierzchni 9 ha. Jego nazwa wywodzi się od imienia rzymskiego boga wojny, Marsa. Nie jest to przypadkowe powiązanie – na Polu Marsowym przez lata odbywały się ćwiczenia i parady wojskowe. w XVIII w. ustawiono na nim monumenty upamiętniające wielkich rosyjskich dowódców – Piotra Rumiancewa oraz Aleksandra Suworowa.

Najnowsze