Euro 2021: Co zobaczyć w Petersburgu? Atrakcje, zabytki, zwiedzanie – Petersburg

2021-06-06 11:59
Sankt-Petersburg, Plac Pałacowy
Autor: Creative commons Euro 2021: Co zobaczyć w Petersburgu? Atrakcje, zabytki, zwiedzanie – Petersburg

Petersburg, lub Sankt-Petersburg, będzie jednym z miast-gospodarzy Euro 2021. Będzie to niezwykle ważne miejsce dla polskich piłkarzy oraz kibiców, bo to właśnie w Petersburgu, na Stadionie Kriestowskij, Polacy rozegrają dwa mecze grupowe na Euro 2021. Jednakże dawna stolica Imperium Rosyjskiego słynie również z wielu innych, ciekawych obiektów. Co poza stadionem na Euro 2021 można zobaczyć w tym mieście? Jakie ZABYTKI mogą zwiedzić turyści oraz kibice? Sprawdź ATRAKCJE Petersburga.

1. Stadion Kriestowskij

Stadion Kriestowskij  w Petersburgu został oddany do użytku całkiem niedawno - 22 kwietnia 2017 roku. Jego budowa trwała aż 9 lat (2007-2016) i zastąpił on wcześniejszy petersburski stadion - im. Kirowa. Trzy lata temu był on jedną z aren mundialu rozgrywanego w Rosji w 2018 roku. Na Euro 2021 na tym stadionie odbędzie się aż 7 spotkań, w tym dwa mecze grupowe Polaków – ze Słowacją oraz Szwecją. Stadion Kriestowskij może pomieścić niespełna 68 tysięcy osób, a został wybudowany za miliard dolarów amerykańskich.

2. Pałac Zimowy

To jeden z najważniejszych budynków w Petersburgu. Został wybudowany w latach 1754-1762 w stylu barokowym i aż do 1905 roku był zimową rezydencją carów Rosji. Zdobycie Pałacu Zimowego 7 listopada 1917 roku przez bolszewików jest jednym z symboli Rewolucji Październikowej. Obecnie Pałac Zimowy należy do Państwowego Muzeum Ermitaż i jest jednym z najważniejszych obiektów turystycznych Petersburga i Rosji.

3. Plac Pałacowy

Plac Pałacowy umiejscowiony jest przy Pałacu Zimowym. Zajmuje on powierzchnię niespełna 60 tys. m2, jego szczególną ozdobą jest gigantyczna Kolumna Aleksandrowka, znajdująca się w samym centrum placu. Przy placu, oprócz Pałacu Zimowego, znajduje się także budynek Sztabu Generalnego, którego dwa skrzydła połączone są Łukiem Triumfalnym. Zarówno wspomniana wcześniej kolumna, jak i łuk, są symbolami zwycięstwa Rosji nad Napoleonem w 1812 roku.

4. Muzeum Ermitaż

Muzeum Ermitaż jest nazywany Sankt-Petersburskim Luwrem. Mieści się on w aż pięciu pałacach nad brzegiem Nawy. Z pewnością jedna wizyta nie wystarczy, aby zapoznać się ze wszystkimi eksponatami w Ermitażu, ponieważ w jego zbiorach znajduje się ich aż 3 miliony!

5. Świątynie

W Petersburgu nie brakuje również wielu obiektów kultu religijnego. Znajdziemy tam m.in. Niebieski Meczet (zwany też Turkusowym lub Błękitnym) ale przede wszystkim Cerkwie i Sobory. Warto zwrócić uwagę choćby na Sobór Kazański, który był wzorowany na Bazylice św. Piotra w Watykanie, czy na Sobór św. Izaaka, który jest drugim największą cerkwią w Rosji (może pomieścić 14 tys. osób). Jedną z jego atrakcji jest taras widokowy,  którego można podziwiać panoramę Sank-Petersburga.

6. Krążownik Aurora

Dawna stolica Imperium Rosyjskiego jest bogata nie tylko w wiele pięknych, zabytkowych budynków. Można obejrzeć tam także niezwykle ważny dla historii Rosji  okręt – Krążownik Aurora. Jednostka ta jest jednym z symboli Rewolucji Październikowej – ponoć to wystrzał z tego okrętu miał dać sygnał, do ataku na Pałac Zimowy. Po II wojnie światowej (w latach 1945-47) Aurora została przekształcona w muzeum i taką rolę pełni po dziś dzień.

7. Twierdza Pietropawłowska

Jest to najstarszy obiekt w Petersburgu. Jego budowa rozpoczęła się w 1703 roku na polecenie cała Piotra I. Twierdza została umiejscowiona na Wyspie Zajęczej, a została zbudowana do obrony przed Szwedami. Przez wiele lat służyła jednak jako więzienie polityczne, a więziono tu m.in. Tadeusza Kościuszkę, Fiodora Dostojewskiego, Lwa Trockiego czy Aleksandra Uljanowa, brata Lenina.

8. Pole Marsowe

Osoby zmęczone zwiedzaniem petersburskich zabytków mogą udać się na odpoczynek na Pole Marsowe – ogromny park w centrum Sankt-Petersburga o powierzchni 9 ha. Jego nazwa wywodzi się od imienia rzymskiego boga wojny, Marsa. Nie jest to przypadkowe powiązanie – na Polu Marsowym przez lata odbywały się ćwiczenia i parady wojskowe. w XVIII w. ustawiono na nim monumenty upamiętniające wielkich rosyjskich dowódców – Piotra Rumiancewa oraz Aleksandra Suworowa.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze