Euro 2021: Hampden Park. Informacje techniczne, pojemność, informacje, ciekawostki, mecze

Hampden Park, stadion Euro 2021
Autor: Cyfra Sport Hampden Park, stadion Euro 2021

Tegoroczne Euro 2021 zapowiada się niezwykle emocjonująco, przede wszystkim ze względu na fakt, że uczestnicy mistrzostw Europy rozgrywać będą swoje spotkania na obszarze całego kontynentu. Jedna z najważniejszych imprez piłkarskich na świecie toczyć się będzie na dwunastu różnych obiektach, a jednym z nich będzie Hampden Park, który może pochwalić się bogatą historią. Zawodnicy biorący udział w Euro 2021 rozegrają tutaj łącznie cztery mecze.

Podczas Euro 2021 czekają nas spotkania na niezwykle różnorodnych obiektach. Z jednej strony uczestnicy mistrzostw Europy będą walczyć na niedawno powstałej Puskas Arenie, a z drugiej przyjdzie nam oglądać mecze na Hampden Park, które liczy sobie ponad 100 lat. Szkocki obiekt od samego początku swojego istnienia cieszył się dużą popularnością i gościł w swoich murach nawet setki tysięcy kibiców podczas pojedynczych spotkań. Teraz W Glasgow pojawią się piłkarze walczący w grupie D, ze Szkotami na czele. Ponadto po zmaganiach w fazie grupowej, Hampden Park gościć będzie drużyny walczące w 1/8 finału. Poznajcie historię tego niezwykle ciekawego obiektu poniżej!

Hampden Park w Glasgow - najważniejsze informacje

Hampden Park zalicza się do grona jednego z najstarszych stadionów na świecie oraz obiektów, które gościć będą uczestników Euro 2021. Obiekt, na którym swoje mecze rozgrywa ekipa Queen’s Park F.C. obecnie może pomieścić ponad 50 tysięcy osób, jednak w przeszłości na trybunach pojawiało się o wiele więcej osób. Podczas spotkania Szkocja - Anglia w 1937 roku padła rekordowa frekwencja. Mecz oglądało wtedy prawie 150 tysięcy kibiców. Liczba miejsc na stadionie była stale zmniejszana, przede wszystkim po tragedii jaka miała miejsce w 1989 roku na Hillsborough. Po katastrofie na angielskim obiekcie, miejsca stojące zastąpiono siedzącymi. 

Hampden Park w Glasgow - ciekawostki

  • Inauguracja stadionu Hampden Park nastąpiła w 1903 roku, co czyni go jednym z najstarszych, który będzie gościł uczestników Euro 2021.
  • Obiekt w Glasgow może pomieścić 52 500 osób
  • Największa frekwencja jaką zanotowano na Hampden Park była jednak prawie trzykrotnie wyższa. Podczas meczu Szkocja – Anglia na trybunach pojawiło się 149 415 widzów.
  • Od czasu otwarcia Hampden Park przeszedł aż 11 renowacji. Ostatnia z nich miała miejsce w 2014 roku.
  • W swojej historii szkocki stadion aż cztery razy gościł finały klubowych rozgrywek: finał Ligi Mistrzów w 1960, 1976 oraz 2002 roku, a także finał Pucharu UEFA w 2007 roku.
  • Hampden Park był również jednym z sześciu obiektów, które gościły piłkarzy podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich, które obyły się w Londynie w 2012 roku. W Glasgow rozegrano wtedy trzy mecze męskiego turnieju oraz pięć kobiecego.

Mecze Euro 2021 na Hampden Park w Glasgow

  • Szkocja – Czechy (14.06, 15:00, grupa D)
  • Chorwacja – Czechy (18.06, 18:00, grupa D)
  • Chorwacja – Szkocja (22.06, 21:00, grupa D)
  • 1/8 finału (2.06)
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze