Euro 2021: Estadio La Cartuja. Informacje techniczne, pojemność, informacje, ciekawostki, mecze

Estadio La Cartuja
Autor: AP Estadio La Cartuja

Tegoroczne mistrzostwa Europy będą różniły się od poprzednich turniejów. Podczas Euro 2021 uczestnicy imprezy nie będą bowiem rywalizować na terenie jednego lub państw organizatorów, jak miało to miejsce do tej pory, ale spotkania toczyć się będą na dwunastu różnych obiektach, na obszarze całej Europy. Jedną z aren, która gościć będzie uczestników Euro 2021 jest Estadio La Cartuja, czyli obiekt znajdujący się w Sewilli.

Drużyny i piłkarze biorący udział w Euro 2021 będą mieli okazję odwiedzić wiele pięknych stadionów, które położone są na obszarze całej Europy. Z jednej strony mamy arenę położoną w Baku, a w tym samym czasie inne ekipy rywalizować będą na Hampden Park, które znajduje się w Szkocji. Jednym z dwunastu obiektów, które będą miały zaszczyt gościć uczestników Euro 2021 będzie również położone w Sewilli Estadio La Cartuja, a swój mecz fazy grupowej rozegrają na nim nawet Polacy. Pierwotnie Biało-czerwoni mieli mierzyć się z reprezentacją Hiszpanii na San Mames w Bilbao, jednak na kilka tygodni przed rozpoczęciem mistrzostw Europy postawiono na andaluzyjski obiekt. 

Estadio La Catuja w Sewilli - najważniejsze informacje

Wiele stadionów może pochwalić się bogatą historią i niewątpliwie obiekt znajdujący się w stolicy Andaluzji do takowych należy. Przeszłość Estadio La Cartuja nie maluje się jednak w kolorowych barwach. Stadion powstał w 1999 roku po tym, jak Sewilla zaczęła ubiegać się o organizację Letnich Igrzysk Olimpijskich najpierw w 2004, a później 2008 roku. Niestety obie te imprez przypadły innym miastom - pierwsza impreza odbyła się w Atenach, a druga w Pekinie. Obiekt jednak pozostał i stał się areną, na której najczęściej swoje mecze rozgrywa reprezentacja Hiszpanii. 

Stadion La Cartuja - ciekawostki

  • Stadion rozstał wzniesiony po tym, jak Sewilla zaczęła ubiegać się o organizację Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2004 i 2008 roku. Ostatecznie miano nie otrzymało żadnej z tych imprez.
  • Wzniesiony stadion zaczął służyć więc reprezentacji Hiszpanii. Koszt jego budowy wyniósł 120 mln euro.
  • Mecze Euro 2021 w Hiszpanii pierwotnie miały być rozgrywane na Sam Mames w Bilbao.
  • Estadio La Cartuja jest obecnie czwartym największym stadionem w Hiszpanii – po Camp Nou, Estadio Santiago Bernabeu oraz Wanda Metropolitano.
  • Obiekt w Sewilli może pomieścić 57 619 widzów
  • Na tym obiekcie rozegrano m.in. Finał Pucharu Króla w 1999 i 2001 roku, mistrzostwa świata w lekkoatletyce w 1999 roku, finał Pucharu UEFA w 2003 roku oraz finałowy pojedynek Pucharu Davisa w 2004 i 2011 roku.

Mecz na Euro 2021 - Estadio La Cartuja:

  • Hiszpania – Szwecja (14.06, 21:00)
  • Hiszpania – Polska (19.06, 21:00)
  • Słowacja – Hiszpania (23.06, 21:00)
  • 1/8 finału (27.06)
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze