Euro 2021: Stadion Olimpijski Baku. Informacje techniczne, pojemność, informacje, ciekawostki, mecze

2021-06-02 15:45 Marcin Długosz
Stadion Olimpijski w Baku
Autor: Shutterstock

Wyjątkowy charakter Euro 2021 polega na tym, że będzie to turniej rozsiany po całym kontynencie. Pośród miast, do których zawitają uczestnicy mistrzostw Europy, będzie także stolica Azerbejdżanu, Baku. Miejsce to fanom piłkarskim dało się poznać już w 2019 roku przy okazji organizacji finału Ligi Europy. Teraz obiekt w Baku ugości cztery pojedynki w ramach Euro 2021. Stadio Olimpijski w Baku - informacje, pojemność, mecze.

Stadion Olimpijski w Baku. Jak wygląda Stadion Olimpijski w Baku? Jeszcze kilka, czy może kilkanaście lat temu, wydarzenie rangi mistrzostw Europy na terenie Azerbejdżanu byłoby nie do pomyślenia. Odkąd jednak władze tego kraju postawili na rozwój infrstruktury sportowej i doprowadziły do wybudowania Stadionu Olimpijskiego w stolicy państwa, sytuacja znacznie się zmieniła. Goszczenie Euro 2021 w Baku budzi jednak kontrowersje. Ma to związek z geograficznym położeniem Azerbejdżanu - kraj ten należy bowiem do Azji. Od dawna jednak w obszarze piłki nożnej związany jest z UEFA i zamierza się rozwijać oraz otwierać na inne kultury. W związku z tym władze europejskiej federacji postanowiły zaufać Azerom i przyznały im status współgospodarzy Euro 2021.

Spis treści

 1. Stadion Olimpijski w Baku - najważniejsze informacje
 2. Stadion Olimpijski w Baku - ciekawostki
 3. Mecze Euro 2021 na Stadionie Olimpijskim w Baku:

Stadion Olimpijski w Baku - najważniejsze informacje

Wszystko, co związane z budową Stadionu Olimpijskiego w Baku, zawiera się w drugiej dekadzie XXI wieku. W 2011 roku rozpoczęto pierwsze prace, do konkretów postanowiono jednak przejść dopiero dwa lata później. Budowa zakończyła się w 2015 roku. Było to kluczowe, gdyż właśnie wtedy w stolicy Azerbejdżanu odbyły się Igrzyska Europejskie, do których wykorzystano świeżo wybudowany obiekt. Jego pojemność wynosi niemal 70 tysięcy krzesełek i jest zdecydowanie największą areną w kraju. Wykorzystuje się go nie tylko do organizowania meczów piłkarskich, ale także wielu innych wydarzeń kulturalnych. Azerbejdżan jest bardzo dumny z faktu, że także na terenie tego państwa udało się wznieść obiekt spełniający najwyższe światowe standardy.

Stadion Olimpijski w Baku - ciekawostki

 • Pojemność stadionu wynosi 69 870 widzów
 • To główny element kompleksu sportowego rozlokowanego na 50 hektarach powierzchni Baku
 • Przy projekcie pracowano aż siedem lat, a żeby wyrobić się na Igrzyska Europejskie, budowę rozpoczęto przed zakończeniem prac projektowych
 • Na Stadionie Olimpijskim w Baku są trzy poziomy trybun, a najniższe rzędy nie gwarantują widzom zadaszenia
 • Infrastruktura towarzysząca zajmuje ponad 80 tys. metrów kwadratowych
 • Duża pojemność stadionu ma odpowiadać ambicjom organizowania najważniejszych światowych imprez
 • Na bakijskim obiekcie odbył się finał Ligi Europy 2018/2019 (Chelsea - Arsenal 4:1)

Mecze Euro 2021 na Stadionie Olimpijskim w Baku:

 • Walia - Szwajcaria (12.06, godz. 15:00, grupa A)
 • Turcja - Walia (16.06, godz. 18:00, grupa A)
 • Szwajcaria - Turcja (20.06, godz. 18:00, grupa A)
 • Ćwierćfinał (03.07, godz. 18:00)

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze