Euro 2021: Johan Cruyff ArenA. Informacje techniczne, pojemność, informacje, ciekawostki, mecze

2021-05-24 12:48
Johan Cruyff ArenA
Autor: Creative commons Johan Cruyff ArenA

Euro 2021 będzie historyczne ze względu na liczbę państw zaangażowanych w organizację imprezy. Mistrzostwa Europy, które pierwotnie miały odbyć się w 2020 roku, zostaną rozegrane aż na jedenastu stadionach w różnych państwach. Jednym z nich będzia Johan Cruyff ArenA w Holandii. Położony w południowo-wschodniej części Amsterdamu stadion na co dzień jest domem dla najlepszego klubu w Holandii, Ajaxu Amsterdam. Jakie mecze odbędą się na Johan Cruyff ArenA? Najważniejsze informacje o stadionie w Amsterdamie w tym pojemność i ciekawostki znajdziecie poniżej.

Johan Cruyff ArenA Euro 2021. Stadion w Amsterdamie będzie jednym z jedenastu obiektów goszczących uczestników Euro 2021. Właśnie z tego powodu turniej ten będzie wyjątkowy, ponieważ jeszcze nigdy w organizację Euro nie było zaangażowanych jednocześnie tyle państw oraz obiektów. Jednym z gospodarzy turnieju będzie Holandia, której reprezentacja będzie jedną z 24 drużyn walczących o zwycięstwo w czempionacie Starego Kontynentu. Na Johan Cruyff ArenA zobaczymy cztery spotkania Euro 2020 – trzy grupowe, oraz jeden mecz 1/8 finału mistrzostw Europy. Na jego trybunach zgromadzić może się nawet 56 tys. widzów, a jego konstrukcja jest bardzo charakterystyczna. Więcej informacji na temat tego obiektu znajdziecie poniżej.

Spis treści

 1. Johan Cruyff ArenA – najważniejsze informacje
 2. Stadion w Amsterdamie – ciekawostki
 3. Mecze Euro 2021 na Johan Cruyff ArenA w Amesterdamie

Johan Cruyff ArenA – najważniejsze informacje

Johan Cruyff ArenA należy do jednego ze starszych obiektów, które będą gościć uczestników Euro 2020. Jego budowę rozpoczęto w 1993 roku, a zakończono w 1996. Jak na tamten czas Johan Cruyff ArenA (Wcześniej Amsterdam ArenA) był konstrukcją nowatorską i bardzo zaawansowaną. Jako jeden z niewielu stadionów posiadał rozsuwany dach. Obecnie stadion ten może pomieścić 56. tys. widzów, a na co dzień swoje mecze rozgrywa na nim Ajax Amsterdam. Co ciekawe, Johan Cruyff ArenA już wcześniej gości drużyny rywalizujące o mistrzostwo Europy – w 2000 roku obiekt ten był jedną z aren na Euro organizowanym wspólnie przez Holandię oraz Belgię.

Stadion w Amsterdamie – ciekawostki

 • Pierwszy mecz na tym obiekcie rozegrano 14 kwietnia 1996 roku. Ajax Amsterdam podejmował wtedy włoski AC Milan.
 • Stadion w Amsterdamie swoją nazwę nosi dopiero od 25 października 2017 roku. Wówczas Amsterdam ArenA została przemianowana na Johan Cruyff ArenA, aby uczcić legendę Ajaxu i holenderskiej piłki, Johana Cruyffa.
 • W 1998 roku na Johan Cruyff ArenA rozegrano finał Ligi Mistrzów, w którym Real Madryt pokonał Juventus.
 • Stadion jest bardzo funkcjonalny – ponad połowa wydarzeń na nim organizowanych nie jest związana z piłką nożną
 • Johan Cruyff ArenA gościła nie tylko gwiazdy sportu, ale także muzyki. Na tym obiekcie odbywały się koncerty takich zespołów i wokalistów jak: Metallica, U2 czy Madonna.
 • Obiekt ten nie był szczęśliwy dla Holendrów podczas Euro 2000. W półfinale tego turnieju gospodarze zostali wyeliminowani przez Włochów w konkursie rzutów karnych (1:3).

Mecze Euro 2021 na Johan Cruyff ArenA w Amesterdamie

 • Holandia – Ukraina (13.06, 21:00, grupa C)
 • Holandia – Austria (17.06, 21:00, grupa C) 
 • Macedonia Północna – Holandia (21.06, 18:00, grupa C)
 • Mecz 38: A2 - B2 (26.06, 18:00, 1/8 finału)
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze