Obrażał MATKĘ rywala, nie zagra w kolejnym meczu EURO. Marko Arnautović oficjalnie ukarany przez UEFA

2021-06-16 16:16
Marko Arnautović (z przodu)
Autor: AP

Komisja dyscyplinarna UEFA w miarę łagodnie ukarała austriackiego piłkarza Marko Arnautovicia (32 l.) za słowną obrazę Ezgjana Alioskiego po zdobyciu gola w meczu Austria – Macedonia Płn. Zostanie odsunięty od jednego meczu – z Holandią, w czwartek 17 czerwca.

„Pie… twoją albańską matkę” - miał powiedzieć napastnik Austrii, pochodzący z rodziny serbsko-austriackiej do rywala, który ma pochodzenie albańskie. Słowa odczytane zostały z ruchu ust i nigdy nie potwierdzono ich oficjalnie. Natomiast sam piłkarz przyznał się do niegodnego zachowania. Jednocześnie zaznaczył, że nie jest rasistą i że jego słowa odnosiły się do sytuacji, a nie do konkretnego rywala.

„Uznałem publicznie, że zachowałem się źle, jeszcze zanim wszczęto postępowanie i wyraziłem przeprosiny – oświadczył teraz Arnautović. - Z obu stron padły słowa godne pożałowania, ale prowokacja nie usprawiedliwia mojego zachowania. Zaraz po meczu doszło do dyskusji i wzajemnych przeprosin. Wyrastałem wśród osób z różnych krajów i różnych kultur i zdecydowanie staję w obronie różnorodności. Wiedzą o tym wszyscy, którzy mnie znają.

- Staję w obronie tolerancji i integracji we wszystkich dziedzinach społecznych. A ponieważ integracja leży mi na sercu z powodu mojej własnej historii, korzystam z tej sprawy, by dokonać darowizny 25 tysięcy euro na rzecz własnego projektu integracji, którego jestem ojcem chrzestnym, żeby moje złe zachowanie przyniosło pozytywne następstwo na rzecz większej spójności społecznej. Chcę przede wszystkim być dobrym przykładem dla dzieci i młodzieży.

Swojego zawodnika poparł selekcjoner reprezentacji Franco Foda:

- Marko okazał się osobą o wielkim sercu. Przyznał się do złego zachowania i publicznie przeprosił. Gracze się wypowiedzieli i podali sobie dłonie. W meczu z Ukrainą Marko pokaże znowu, jak bardzo jest cenny dla naszej drużyny.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE