Reprezentacja Ukrainy

i

Autor: AP PHOTO Reprezentacja Ukrainy

Wojna przed Euro 2021! Ukraińcy żrą się z Rosjanami. Nie zastosują się do poleceń UEFA

2021-06-11 17:46

Wojna o koszulki przed Euro 2021! Ukraina po otrzymaniu zgody na występy w swoich strojach musi je zmienić. Tak zadecydowała UEFA po skardze i zażaleniach ze strony Rosji. Rozchodzi się o hasła zawarte na koszulce oraz mapę Ukrainy, która błyszczy na frontach trykotów. Nie zabrakło na niej... Krymu - terenu sporu między Rosją a Ukrainą. Nasi wschodni sąsiedzi zarzekają się, że nie zmienią swoich strojów.

Ukraińska reprezentacja na Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej będzie grać w strojach, na których widnieje napis: "Chwała Ukrainie! Bohaterom chwała!" - poinformował w piątek jej rzecznik. W czwartek UEFA nakazała usunięcie z koszulek drugiej części hasła. "Ten strój był zatwierdzony przez UEFA. (...) I tak, zamierzamy grać w tym stroju na Mistrzostwach Europy" - powiedział rzecznik reprezentacji Ołeksandr Hływynskyj. Zaznaczył, że szef Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej przebywa obecnie w Rzymie, gdzie rozmawia na ten temat z UEFA.

Z wnioskiem o zmianę wyglądu ukraińskich koszulek na Euro 2021 wystąpiła Rosja. W czwartek UEFA uznała, że hasło "Bohaterom chwała" ma charakter polityczny, co jest niedopuszczalne podczas zawodów sportowych. Biuro ukraińskiego prezydenta w komentarzu dla Ukraińskiej Prawdy podkreśliło, że hasło "Chwała Ukrainie" na koszulkach jest "całkowicie słuszne i nie może wywoływać żadnych zastrzeżeń".

"I kiedy każdy Ukrainiec, który jest prawdziwym patriotą swojej ojczyzny, słyszy "Chwała Ukrainie!", to na poziomie podświadomości pojawia się odpowiedź: "Bohaterom chwała". Te frazy są zapisane w duszy każdego Ukraińca" - dodało. W 2018 roku hasło „Chwała Ukrainie” oraz odpowiedź „Bohaterom chwała” stały się oficjalnym powitaniem w ukraińskim wojsku i policji. Powitanie to stosowane było w czasach Ukraińskiej Republiki Ludowej oraz przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) oraz Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN).

Współcześnie powitanie kojarzy się w tym kraju przede wszystkim z prozachodnią rewolucją godności z przełomu lat 2013 i 2014 oraz używane jest na froncie walk z separatystami prorosyjskimi w Donbasie.

Ukraina na Euro 2021 występuje w grupie C, która swoje mecze rozgrywać będzie w Amsterdamie i Bukareszcie. Rywalizację rozpocznie w niedzielę spotkaniem z Holandią. Następnie zmierzy się z Macedonią Północną i Austrią.

Polska wyjdzie z grupy na Euro 2021? My już wiemy! Najlepsi obstawiacze wytypowali dla nas wyniki meczów [WIDEO].
Najnowsze