Zenit Petersburg

i

Autor: AP PHOTO Piłkarze Zenita

Rosja mocno cierpi. Piłkarze postawili sprawę jasno, nie mieli oporów

2022-04-07 18:21

Bestialska wojna w Ukrainie trwa już ponad miesiąc, ale Rosja w dalszym ciągu kontynuuje militarne działania na terytorium sąsiedniego państwa. Koszmar Ukraińców wciąż trwa, a świat reaguje sankcjami. Te mocno dotknęły sportu, o czym najlepiej świadczy sytuacja w piłce nożnej. FIFA umożliwiła zagranicznym zawodnikom wyjazd z kraju agresora, a ci chętnie z tego skorzystali. Rosyjska liga straciła w krótkim czasie ponad 30 piłkarzy!

Rosja rozpoczęła otwartą wojnę w Ukrainie 24 lutego. Decyzja Władimira Putina o ataku na sąsiada wstrząsnęła całym światem, który wyraźnie sprzeciwia się polityce prezydenta Federacji Rosyjskiej. Natychmiast zaczęto wprowadzać sankcje, które miały utrudnić funkcjonowanie w państwie agresora i zmusić je do zawieszenia broni. Rosja cierpi ekonomicznie, politycznie, kulturalnie i sportowo. Piłkarska reprezentacja została wykluczona z baraży do mistrzostw świata, na czym skorzystała Polska. Tamtejsze kluby wyrzucono z europejskich pucharów, a zagraniczni piłkarze dostali furtkę, by wyjechać z napiętnowanego kraju. Rosjanie zapewne nie spodziewali się, że gwiazdy ligi tak chętnie opuszczą ich kraj.

Wzruszający gest PZPN! Pomysł Cezarego Kuleszy sprawia, że serce rośnie. Tego nikt się nie spodziewał

Sonda
Czy zrywanie współpracy z Rosjanami to dobry pomysł?

Rosyjska piłka mocno ucierpiała

Obecnie obowiązujące przepisy zakładają, że piłkarze będą musieli wrócić do rosyjskich klubów po zakończeniu sezonu. Będą oni musieli wypełnić kontrakt, chyba że udało im się rozwiązać umowę. Jednak w ciągu najbliższych tygodni wiele może się zmienić, a nawet chwilowy wyjazd z Rosji w kryzysowym momencie przyniósł ulgę wielu piłkarzom. Wśród nich jest m.in. Grzegorz Krychowiak, który od razu podjął kroki, by ulotnić się z Krasnodaru. Do końca sezonu reprezentuje barwy AEK Ateny, a na podobny ruch zdecydowało się ponad 30 zagranicznych piłkarzy!

Potworny cios dla reprezentacji Polski przed MŚ w Katarze? Ekspert nie zostawił wątpliwości, pozostaje wierzyć w cud

Polska miała grać z Rosją w barażach, ale awansowała do finału i pokonała w nim Szwecję. Dzięki temu zagra w Katarze z Argentyną, Meksykiem i Arabią Saudyjską:

Skutki wojny w Ukrainie boleśnie odczuł m.in. Rubin Kazań. Były klub Rafała Murawskiego opuściło aż pięciu piłkarzy! W tym największa gwiazda drużyny - Khvicha Kvaratskhelia. Zagraniczni gwiazdorzy chętnie opuszczali Rosję, jednak w tym gronie nie znalazło się trzech Polaków. Sebastian Szymański ma umowę z Dynamem Moskwa do 2026 roku, Maciej Rybus pozostał w kraju ze względu na rodzinę, a Rafał Augustyniak ma kontrakt do końca sezonu. Ten skończy się za 7 kolejek.

Jan Tomaszewski MASAKRUJE Rybusa i Szymańskiego! Dostało im się za grę dla Rosji | Futbologia
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze