Polska - Arabia Saudyjska, Wojciech Szczęsny

i

Autor: Cyfrasport Polska - Arabia Saudyjska, Wojciech Szczęsny

FIFA oszalała? Może wprowadzić gigantyczną zmianę na mistrzostwa świata. Pomysł z kapelusza

2022-11-30 18:57

Mistrzostwa świata w Katarze trwają w najlepsze, ale przypomnijmy, że były i są one krytykowane z wielu różnych względów. Co więcej, choć nie skończył się jeszcze mundial w Katarze, to już dużo dyskutuje się na temat mistrzostw, które zostaną rozegrane w 2026 roku. Wiele z pomysłów FIFA, o których mówi się w mediach, już teraz spotyka się z solidną krytyką. Nie inaczej jest z informacjami, do których dotarł „The Athletic”.

Mistrzostwa Świata w 2026 roku odbędą się w Kanadzie, USA oraz Meksyku. Już teraz dużo się mówi na temat ich organizacji, a to z powodu niezwykle istotnej zmiany wprowadzonej już wcześniej – na turnieju mają zagrać nie 32 zespoły jak obecnie, a aż 48! Zwiększenie o połowę składu mistrzostw zdaniem FIFA sprawi, że kibice z tych mniej piłkarskich krajów (ale nie koniecznie mniejszych pod względem liczby ludności) będą bardziej zainteresowani turniejem. Eksperci wskazują natomiast, że znacząco obniży to jakość samych mistrzostw i meczów rozgrywanych w jego pierwszej fazie. Co więcej, zamiast grup z czterema drużynami, miałyby powstać grupy jedynie z trzema drużynami. I właśnie z tym rozwiązaniem wiąże się pomysł FIFA na to, by już w fazie grupowej rozgrywać... rzuty karne!

FIFA wpadła na szalony pomysł. Jeszcze dłuższe mecze i karne w fazie grupowej

Przy grupach z trzema uczestnikami istnieje duże ryzyko wyrównanych wyników punktowych i bramkowych. Zdaniem „The Athletic”, aby ułatwić wówczas rozstrzygnie o awansie, FIFA rozważa wprowadzenie rzutów karnych już w fazie grupowej. Co ciekawe, nie jest nawet pewne, jakby miało to wyglądać, bowiem rozważane są dwie opcje – rozgrywanie konkursu jedenastek po meczach, które dałyby „punkt bonusowy”, ale też rozgrywanie serii rzutów karnych... przed początkiem meczu!

Jak dokładnie miałoby to wyglądać? Wciąż nie wiadomo. W materiale podkreślono też, że nic jeszcze nie jest przesądzone i FIFA może nie tylko nie wprowadzić kontrowersyjnych karnych (które przedłużyłyby i tak już bardzo długie mecze), ale może także pozostać przy grupach z czterema drużynami.

Marina przed Polska - Argentyna: Po obronie Wojtka leciały mi łzy!
Najnowsze