Mundial 2022

Iran - USA WYNIK: Stany Zjednoczone wygrywają piłkarską wojnę z Iranem! Wielkie kontrowersje na boisku

2022-11-29 22:08

Podteksty polityczne miały zapewnić, że mecz USA - Iran będzie wielką piłkarską wojną na boisku w Katarze. Fani i eksperci wyliczali, ile kilometrów dzieliło bazę USA i złoża ropy wydobywane przez rywali. To jednak na boisku nie miało już żadnego znaczenia. Piłkarskie popisy przyćmiły sprawy pozamundialowe. Kibice zobaczyli tylko jedno trafienie Christiana Pulisica. Dzięki temu USA wyeliminowało Iran z MŚ Katar 2022. Zapraszamy do zapoznania się z zapisem relacji na żywo.

Iran - USA 0:1 (0:1)

Bramki: 38' Pulisic

Kartki: Hosseini, Jalali, Kanaani - Adams

Iran: Beiranvand - Rezaeian, Hosseini, Pouraliganji, Mohammadi (45+2' Karimi) - Noorollahi (71' Torabi), Ezatolahi, Hajsafi (71' Jalali) - Gholizadeh (77' Ansarifard), Azmoun (46' Ghoddos), Taremi

USA: Turner - Dest (82' Moore), Carter-Vickers, Ream, Robinson - McKennie (65' Acosta), Adams, Musah - Weah (82' Zimmerman), Sargent (78' Wright), Pulisic (46' Aaronson)

Stany Zjednoczone wygrały z Iranem 1:0. W tym drugim kraju od września trwają protesty społeczne i zachowanie reprezentacji w Katarze jest pilnie obserwowane nie tylko ze względów sportowych. Światowe agencje odnotowały, że piłkarze Iranu - podobnie jak przed wygranym starciem z Walią - zaśpiewali hymn państwowy w odróżnieniu od milczącej postawy przed przegranym meczem z Anglią.

Jedynego gola w 38. minucie gola strzelił pomocnik Chelsea Londyn Christian Pulisic, posyłając piłkę do siatki już z pola bramkowego, ale okupił to bolesnym zderzeniem z bramkarzem Alirezą Beiranvandem. W doliczonym czasie pierwszej połowy do siatki trafił też Timothy Weah, jednak sędzia zasugerował się podniesioną chorągiewką arbitra liniowego, sygnalizującego pozycję spaloną, choć powtórka telewizyjna tego nie potwierdziła. W drugiej połowie trwała twarda walka, ale Irańczykom nie udało się doprowadzić do remisu, co dałoby im miejsce w 1/8 finału.

W samej końcówce Iran oczekiwał rzutu karnego, ale sędzia stwierdził, że o takowym nie ma mowy. Analiza VAR nic nie wykazała, choć dyskusje trwały także po zakończeniu meczu. To jednak nie zda się już na nic! To USA gra dalej!

Mistrzostwa świata w Katarze Iran zaczął – nie bójmy się użyć tego słowa – fatalnie, przegrywając z Anglią aż 2:6. Później jednak pokazali nie tylko ogromny hart ducha, ale i piłkarskie umiejętności i strzelając dwa gole w samej końcówce wygrali z Walią 2:0. To pozwoliło im marzyć o awansie z grupy, ale w ostatnim meczu muszą pokonać swojego wielkiego wroga – reprezentację Stanów Zjednoczonych. Warto podkreślić, że Iranowi w tym spotkaniu wystarczy remis!

QUIZ: Dariusz Szpakowski. Ile wiesz o legendzie dziennikarstwa?