Szymon Marciniak

i

Autor: Cyfra Sport Szymon Marciniak

Polak zostaje w Katarze

Szymon Marciniak już wie! FIFA podjęła ważne decyzje w sprawie sędziów na mundialu

2022-12-07 19:50

Po spotkaniach 1/8 finału katarskiego mundialu swą przygodę z turniejem zakończyło już szesnastu arbitrów głównych. Władze światowej piłki wybrały 20 rozjemców, spośród których wyłonieni zostaną sędziowie prowadzący spotkanie ćwier- i półfinałowe oraz obie potyczki o medale. W tym gronie jest także Szymon Marciniak.

Polski arbiter, który do tej pory rozstrzygał grupowe spotkanie Francji z Danią oraz potyczkę 1/8 finału pomiędzy Argentyńczykami i Australijczykami, ma więc szansę na poprowadzenie kolejnego starcia na katarskim turnieju. Tym bardziej, że w owej dwudziestce znalazło się aż dziewięciu jego „kolegów po fachu”, których rodacy jeszcze ciągle w mistrzostwach świata grają. Jest wśród nich duet francuski: Clement Turpin i Stephanie Frappart. Ta ostatnia jest pierwszą kobietą, która rozstrzygała spotkanie na mistrzostwach świata mężczyzn.

Marciniak – wedle ocen specjalistów – ma szansę na występ w ćwierćfinale (wskazywany jest mecz Portugalia – Maroko) bądź jeden z półfinałów. Z kolei kandydatem do prowadzenia gry o „złoto” jawi się Daniele Orsato. Gdyby tak się stało, byłby to pierwszy przypadek w historii, w którym ten sam arbiter sędziowałby mecz inauguracyjny oraz zamykający turniej. Włosi generalnie mają wysokie notowania w FIFA: prowadzili dwa z pięciu finałów mundiali organizowanych dotąd w XXI wieku.

Lista arbitrów głównych, którzy pozostają w MŚ w Katarze:

strefa azjatycka: Abdullrahman Al Jassir (Katar), Mohammed Abdulla Mohammed (Zjednoczone Emiraty Arabskie); strefa europejska: Ivan Barton (Słowenia), Stephanie Frappart, Clement Turpin (oboje Francja), Danny Makkelie (Holandia), Szymon Marciniak (Polska), Antonio Mateu Lahoz (Hiszpania), Michael Oliver, Anthony Taylor (obaj Anglia), Daniele Orsato (Włochy); strefa Ameryki Płd.: Raphael Claus, Wilton Sampaio (obaj Brazylia), Fernando Rapallini, Facundo Tello (obaj Argentyna), Jesus Valenzuela (Wenezuela); strefa afrykańska: Mustapha Ghorbal (Algieria), Victor Gomes (RPA); strefa CONCACAF: Ismail Elfath (USA), Cesar Ramos (Meksyk)

Sonda
Jak oceniasz występ reprezentacji Polski na mundialu w Katarze?
Listen to "SuperSport" on Spreaker.
Najnowsze