Grzegorz Lato

i

Autor: Cyfra Sport

Giganci polskiej kadry

Tak wygląda polska galeria sław na mundialu. Dokonania naszych piłkarzy w finałach MŚ

2022-11-17 7:49

Polska po raz dziewiąty zagra na mundialu. Dwukrotnie cieszyliśmy się z wywalczenia trzeciego miejsca. Jak wygląda nasza galeria sław MŚ? Są w niej wybitni reprezentanci Polski, którzy przed laty rozsławiali nasz futbol.

Kto strzelił pierwszą bramkę dla reprezentacji Polski na mundialu?

Pierwszego gola dla Polski w finałach strzelił z rzutu karnego Fryderyk Scherfke, napastnik Warty Poznań. Miało to miejsce w przegranym 5:6 meczu z Brazylią w 1938 roku. Bohaterem był wtedy as Ruchu Chorzów Ernest Wilimowski, zdobywca czterech bramek. Był pierwszym graczem w historii , który popisał się takim wyczynem.

Grzegorz Lato, Andrzej Szarmach, Zbigniew Boniek. Najlepsi strzelcy na mundialach

Najskuteczniejszym Polakiem jest za to Grzegorz Lato. W trzech turniejach strzelił w sumie 10 goli. Był królem strzelców w 1974 roku. Drugi w tym zestawieniu Andrzej Szarmach ma siedem bramek, a podium uzupełnia Zbigniew Boniek z sześcioma trafieniami. Szarmach popisał się hat trickiem w meczu grupowym z Haiti w 1974 r., a Boniek w starciu z Belgią w 1982 r.

Władysław Żmuda. Czterokrotny uczestnik mundialu!

Władysław Żmuda to jedyny Polak, który zagrał w czterech turniejach z rzędu. Jego dorobek to 21 gier. Dostał nagrodę dla najlepszego młodego piłkarza 1974. Drugie miejsce w tym zestawieniu zajmuje Grzegorz Lato - 20 meczów, a trzecie Zbigniew Boniek - 16 spotkań.

Jan Tomaszewski. Ile karnych na mundialu obronił wybitny bramkarz?

Miejsce w historii ma także Jan Tomaszewski, który na jednym turnieju w 1974 wybronił dwie jedenastki: w meczach ze Szwecją i RFN. Był pierwszym golkiperem, który tego dokonał. Zobaczcie jak wyglądają statystyki zbiorcze Polaków na mistrzostwach świata.

Zbigniew Boniek

i

Autor: Cyfra Sport Zbigniew Boniek
Sonda
Czy Polacy wyjdą z grupy na Mundialu w Katarze?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze