FIFA, Gianni Infantino, Władimir Putin

i

Autor: AP PHOTO/ALEXANDER ZEMLIANICHENKO, FILE Prezydent FIFA i prezydent Rosji - Infantino oraz Putin

Wybory w piłkarskiej rodzinie

To już pewne. Wiemy, kto będzie nowym szefem FIFA. Kibice nie będą zadowoleni

2022-11-17 18:32

Rządy Gianniego Infantino na fotelu prezydenta Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej rozpoczęły się w roku 2016, kiedy – w nadzwyczajnych wyborach – przejął on stery po zamieszanym w procesy korupcyjne Seppie Blatterze. Po trzyletniej niepełnej kadencji, Infantino w 2019 roku rozpoczął pierwszą „pełnowymiarową” kadencję w fotelu FIFA. Kolejne wybory planowane są na 16 marca 2023 podczas 73. Kongresu FIFA, który odbędzie się w stolicy Rwandy, Kigali.

Kontrowersyjne znajomości Gianniego Infantino

Sześcioletnie rządy Infantino – jakkolwiek nie obarczone skandalami związanymi z wyborem Rosji oraz Kataru na organizatorów MŚ (decyzje zapadały dużo wcześniej) – nie są bynajmniej pozbawione elementów kontrowersyjnych. Polacy doskonale pamiętają na przykład, ile czasu zabrało FIFA podjęcie decyzji o wykuczeniu reprezentacji Rosji z bojów o mundial po lutowej agresji tego kraju na Ukrainę. Parę dni temu Infantino – pomijając zupełnie kwestię nazwania z imienia agresora w tym konflikcie... – zaproponował zawieszenie wojny na okres mundialu. Generalnie Szwajcarowi wypomina się jego bardzo bliską znajomość z rosyjskim dyktatorem, Władimirem Putinem.

Kibicowska krytyka prezydenta FIFA

Podobny niesmak budzą także liczne związki Infantino z władzami katarskimi. Całkiem niedawno szef światowego futbolu przeniósł się nawet na stałe do kraju, w którym już za kilkadziesiąt godzin rozpocznie się mundial. Wcześniej Komisja Etyki FIFA prowadziła przeciwko niemu – ostatecznie umorzone – postępowanie mające na celu wyjaśnienie, czy dopuszczał się on łamania kodeksu etycznego tej organizacji. Dość powszechna jest także krytyka poczynań i pomysłów szwajcarsko-włoskiego (ma także obywatelstwo tego kraju) działacza przez kibiców futbolu na całym świecie.

Tylko jeden kandydat w wyborach piłkarskiego sternika

Działaczom piłkarskim wszystkie te sprawy nie przeszkadzają jednak w twardym popieraniu obecnego prezydenta. Do 16 listopada zgłaszać można było kandydatów na stanowisko szefa federacji. Nikt jednak... nie zdecydował się stanąć w wyborcze szranki z Giannim Infantino. To oznacza, że 52-letni kawaler rosyjskiego Orderu Przyjaźni (odebrał go z rąk Putina w 2018 roku) na kongresie w Kigali wybrany zostanie na kolejną czteroletnią kadencję bez głosowania – przez aklamację. W identyczny zresztą sposób dokonano elekcji na paryskim kongresie w 2019.

Lata 2023-2027 będą dopiero drugą pełną kadencją Infantino na tym stanowisku. Oznacza to, że – zgodnie z przepisami FIFA – będzie mógł kandydować jeszcze w roku 2027. Przepisy dopuszczają bowiem rządy jednego prezydenta przez trzy kadencje: okres 2016-2019 w ten zakres się nie wlicza...

Kadra wyjechała na mundial. Pożegnał ich premier
Sonda
Czy podoba ci się sposób zarządzania światową piłką przez Gianniego Infantino?
Listen to "SuperSport" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze