Zasady losowania grup Katar 2022 MŚ Katar 2022 losowanie grup - zasady

i

Autor: AP PHOTO/DARKO BANDIC

Iran nie zagra na MŚ?!

Żądają wykluczenia uczestnika mundialu Katar 2022! Wielki przewrót przed mundialem? Ostra reakcja po skandalu

2022-09-30 12:44

Do rozpoczęcia mistrzostw świata w Katarze pozostaje coraz mniej czasu, mecz inauguracyjny odbędzie się bowiem już za nieco ponad półtora miesiąca. Niewykluczone jednak, że na ostatniej prostej dojdzie do ogromnego przewrotu. Organizacje zajmujące się prawami człowieka żądają bowiem natychmiastowego wykluczenia z turnieju reprezentacji Iranu. Powód? Traktowanie kobiet w tym kraju.

Zagadkowa śmierć powodem demonstracji

Protesty w sprawie traktowania kobiet trwają w Iranie od kilku dni. Wszystko rozpoczęło się od zatrzymania przez policję 22-letniej Kurdyjki – Mahsy Amini. Zdaniem funkcjonariuszy tamtejszej policji moralności młoda kobieta miała na głowie nakrycie, które niedostatecznie zasłaniało jej włosy. Po zatrzymaniu Amini w niejasnych okolicznościach zapadła w śpiączkę, a niedługo później zmarła w szpitalu. Jej śmierć sprawiła, że na ulicę wyszły protestujące tłumy. Policja nic sobie jednak z tego nie robi, krwawo tłumiąc wszelkie akty nieposłuszeństwa. Szacuje się, że podczas demonstracji zginęło już kilkadziesiąt osób, licznik zabitych wciąż jednak rośnie.

Iran wykluczony z mistrzostw świata w Katarze?

Do zaprzestania krwawej jatki apelują różnego rodzaju organizacje zajmujące się obroną praw człowieka. Głos zabrał m.in. sekretarz generalny ONZ Antonio Gutteres. Zdecydowanie mocniejszych kroków domaga się natomiast Rights Open Stadiums, które wprost żąda usunięcia reprezentacji Iranu ze zbliżającego się mundialu! W liście napisanym do prezydenta światowej federacji Gianniego Infantino organizacja poinformowała także, że władze Iranu nadal odmawiają fanom dostępu do meczów w tym kraju i to pomimo nacisków ze strony organu zarządzającego ligą. Mimo wszystko wydaje się jednak niezwykle mało prawdopodobne, aby FIFA zdecydowała się na tak radykalny krok.

"Irańska federacja jest nie tylko wspólnikiem zbrodni reżimu. Jest też bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa kibiców w Iranie i gdziekolwiek na świecie gra nasza reprezentacja. Piłka nożna powinna być dla wszystkich bezpieczną przestrzenią. Dlaczego FIFA miałaby dać państwu irańskiemu możliwość gry na arenie międzynarodowej, podczas gdy kraj nie tylko odmawia poszanowania podstawowych praw człowieka i godności, ale obecnie torturuje i zabija własnych obywateli? Gdzie są zasady FIFA w tym zakresie?" – czytamy w liście.

Kolejne utrudnienia dla kibiców, którzy pojadą na mistrzostwa świata w Katarze. Bez tego nie wjedziesz

Reprezentacja Iranu podczas zbliżających się mistrzostw świata rywalizować będzie w grupie B. Jej rywalami będą Anglia (21.11, godz. 14:00), Walia (25.11, godz. 11:00) oraz Stany Zjednoczone (29.11, godz. 20:00).

7 FAKTÓW O MUNDIALU W KATARZE | ESKA XD - Radio Eska #57
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze