Nikola Karczewska

Autor: Mateusz Słodkowski/CYFRASPORT Nikola Karczewska

Kanonada polskich piłkarek. Dwanaście goli w siatce Ormianek!

2022-04-08 10:37

Rzęsisty deszcz i śliska trawa na stadionie w Gdyni nie przeszkodziły reprezentacji Polski kobiet w pokazie skuteczności. To był mecz do jednej bramki. Polskie piłkarki pokonały Armenię 12:0 (6:0) w meczu 7. kolejki grupy F w eliminacjach do mistrzostw świata 2023.

Już w 4. minucie piłkę w siatce Ormianek umieściła Nikola Karczewska (22), grająca na co dzień we francuskim klubie FC Fleury 91. Jak się okazało - to była pierwsza z sześciu bramek, jaką tego wieczora zaaplikowała rywalkom.

Absolutna dominacja Polek na murawie spowodowała, że bramkarka Kinga Szemik była praktycznie bezrobotna przez cały czas gry. W 75. minucie na boisko weszła najbardziej znana polska piłkarka, 25-letnia Ewa Pajor (VfL Wolfsburg). Wróciła do drużyny po półrocznej przerwie spowodowanej kontuzją kolana.

Imponujący dorobek strzelecki Polek nie jest jednak rekordem w rozgrywkach grupy F. Wcześniej Belgia pokonała Armenię 19:0. A zespół z Kaukazu w siedmiu meczach stracił aż 58 goli (w tym tylko jednego w meczu z Polską w Erywaniu), sam zaś nie trafił do siatki ani razu.

Z kolei reprezentacja naszych piłkarek ma w dorobku wyższe zwycięstwo - nad Izraelem 13:0, a zdarzyło się to, gdy Nikoli Karczewskiej nie było jeszcze na świecie - w roku 1998.

Polskie piłkarki zgromadziły 14 punktów w siedmiu (z 10) meczach grupy F. W tabeli zajmują niepremiowaną awansem trzecią lokatę, za Norwegią - 19 pkt i Belgią - 16. We wtorek 12 kwietnia czeka ich najtrudniejsze starcie - z Norwegią w Oslo.

Regulamin przewiduje awans do turnieju finałowego najlepszych zespołów w rozgrywkach każdej z dziewięciu grup europejskich. Dziewięć zespołów z drugich pozycji stoczy baraże, a promocję uzyskają tylko dwie z nich, natomiast trzecia poszuka dodatkowej szansy w turnieju interkontynentalnym.

Przyszłoroczne mistrzostwa odbyć się mają w Australii i Nowej Zelandii. Polska nigdy jeszcze nie uczestniczyła w turnieju finałowym. Norwegia ma w kolekcji tytuł mistrzowski z roku 1995.