Reprezentacja Polski, futsal

Autor: Cyfra Sport Reprezentacja Polski w futsalu

Nieudany początek mistrzostw Europy w futsalu. Polska przegrała z Chorwacją

2022-01-22 14:17

Nie tak kibice reprezentacji Polski wyobrażali sobie początek mistrzostw Europy w futsalu. Biało-Czerwoni występują na tej imprezie dopiero po raz trzeci w historii, ale awansowali na europejski czempionat po raz drugi z rzędu. Jak dotąd nie udało im się wyjść z grupy, a w ME 2022 sytuacja także nie jest najlepsza. W meczu otwarcia Polacy przegrali z Chorwatami 1:3 i będą musieli walczyć o awans w kolejnych starciach ze Słowacją i Rosją.

W piątkowy wieczór mogli szybko objąć prowadzenie, gdyby Mikołaj Zastawnik w 2. minucie strzelił celnie, mając przed sobą tylko bramkarza. Potem przeprowadzili jeszcze kilka dobrych akcji. Kiedy do głosu doszli rywale, zdobyli gola, po świetnej, solowej akcji Mateja Horvata, zwieńczonej widowiskowym, sprytnym uderzeniem. Potem polskiego bramkarza uratowała poprzeczka po strzale Kristijana Postruzina. Wyrównał Patryk Hoły, kończąc szybką, indywidualną kontrę wyprowadzoną z własnej połowy, tyle, że 15 sekund później Chorwaci znów prowadzili, wykorzystując zamieszanie przed polską bramką.

Prezes STATSCORE Futsal Ekstraklasy ocenia szanse Polaków na Euro. Mówi o grze o medale! [TYLKO U NAS]

Dwie minuty przed przerwą kapitan reprezentacji Chorwacji z końcowej linii zaskoczył Michała Kałużę i wynik brzmiał 1:3. Po chwili na boisku pojawił się Sebastian Leszczak, który wyraźnie ożywił ofensywę Polaków, jednak również nie znalazł recepty na golkipera przeciwników. Po zmianie stron biało-czerwoni ruszyli do przodu, dwukrotnie formę bramkarza Chorwatów Zarko Luketina sprawdził Tomasz Lutecki, później z daleka szczęścia próbował kilka razy Zastawnik. Oba zespoły nie mogły liczyć na wsparcie z trybun, jako że turniej z powodów obostrzeń sanitarnych – jest rozgrywany bez kibiców.

Polacy dominowali, zepchnęli rywali do defensywy, w 27. minucie Mateusz Madziąg trafił w słupek, kilkoma interwencjami popisał się chorwacki golkiper. Chorwaci grali spokojnie starali się długo utrzymać piłkę. W ostatnich czterech minutach poradzili sobie z grą rywali z „lotnym” bramkarzem Michałem Kubikiem i utrzymali korzystny wynik. We wcześniejszym piątkowym spotkaniu grupy C Rosja pokonała debiutującą w ME Słowację 7:1 (2:1). W kolejnych meczach Polacy zagrają ze Słowacją (25 stycznia) i Rosją (29).

Reprezentant Polski wrócił do gry po niemal roku przerwy. Pomoże kadrze w meczu z Rosją?

Zespół trenera Błażeja Korczyńskiego zainaugurował walkę o ME turniejem preeliminacyjnym w lutym 2020 na Malcie. Pokonał tam Grecję 5:2, Szwecję 6:0 i gospodarzy 11:0. W drugiej fazie biało-czerwoni zremisowali w grupie 8. z broniącą tytułu Portugalią 2:2 i przegrali z tym rywalem 0:3. Następnie dwukrotnie pokonali Norwegię 3:0 i 4:1 oraz zremisowali z Czechami w Pradze 3:3 i pokonali ich w Opolu 8:5. To dało im awans z drugiego miejsca za Portugalczykami, którzy potem, we wrześniu 2021, zostali mistrzami świata. Turniej w Holandii potrwa do 6 lutego. Uczestniczy w nim 16 zespołów. Spotkania rozgrywane są w Amsterdamie i Groningen.

ME w futsalu odbyły się dotychczas 11-krotnie. Zwyciężali Hiszpanie (1996, 2001, 2005, 2007, 2010, 2012, 2016), Włosi (2003, 2014), Rosjanie (1999) i Portugalczycy (2018).

Jaki wynik osiągną Polacy na UEFA Futsal Euro?