Robert Lewandowski pobije rekord polskiej legendy? Jest o krok!

2020-01-21 1:58 Piotr Koźmiński
Robert Lewandowski
Autor: AP PHOTO/DARKO VOJINOVIC Robert Lewandowski

Bardzo udanie rozpoczął Robert LewandowskI (32 l.) rundę wiosenną Bundesligi. Polak zdobył bramkę w wygranym 4:0 meczu z Herthą w Berlinie, co oznacza, że w lidze niemieckiej ma już 222 gole. Tylko jeden polski piłkarz strzelił w zagranicznej ekstraklasie więcej bramek. Ale w tym roku rekord Krzysztofa Warzychy padnie na pewno.

Dzięki niesamowitej skuteczności przez kilkanaście lat gry w Panathinaikosie Ateny (244 gole) Krzysztof „Gucio” Warzycha jest najskuteczniejszym polskim strzelcem za granicą (a przy okazji najlepszym strzelcem w historii greckiej ekstraklasy). Lewandowski, który ostatnio bije rekord za rekordem, powinien sobie jednak z wyczynem Warzychy poradzić jeszcze w tym roku. Potrzebuje do tego 23 goli wiosną i jesienią, co dla piłkarza w takiej formie nie powinno stanowić problemu.

„Lewy” już jest lepszy od „Gucia” pod względem korony króla strzelców – Warzycha triumfował w Grecji trzy razy, a Lewandowski w Bundeslidze najlepszym strzelcem był już czterokrotnie, z realną szansą na piąte zwycięstwo (obecnie prowadzi w tabeli strzelców razem z Timo Wernerem, po 20 bramek). A o tym jak trudno wykręcić polskim napastnikom takie liczby za granicą świadczy fakt, że poza Warzychą i Lewandowskim jeszcze tylko jeden Polak zdobył co najmniej 100 bramek w obcej lidze – to Łukasz Sosin. Tyle, że chodzi o ligę cypryjską, a więc rozgrywki stojące na o wiele niższym poziomie niż Bundesliga czy choćby liga grecka.

Łukasz Sosin
Autor: Mateusz Jagielski

Lewandowski bryluje w jednej z lepszych lig, ale z drugiej strony polscy napastnicy w pozostałych czterech ligach zaliczanych wraz z niemiecką do Top 5 nie zachwycają. O ile jeszcze wyniki strzeleckie Szarmacha (94 gole we Francji) czy Jana Urbana (52 w Hiszpanii) są przyzwoite, o tyle Włochy, a zwłaszcza Anglia (najlepszy polski strzelec ma tam dwa gole!!!) pozostawiają wiele do życzenia. Choć to nie problem Lewandowskiego. On robi swoje, czyli idzie po kolejne rekordy.

Radosław Gilewicz, emerytura
Autor: Adam Nocoń Radosław Gilewicz (L) większą część kariery spędził w Austrii i żałuje, że w tym kraju nie było takiego rozwiązania jak to co wprowadzono w Holandii i Belgii...

Najlepsi polscy strzelcy w ligach zagranicznych:
Grecja: Krzysztof Warzycha – 244 gole
Niemcy: Robert Lewandowski – 222 gole
Cypr: Łukasz Sosin – 122 gole
Austria: Radosław Gilewicz – 99 goli
Francja: Andrzej Szarmach – 94 bramki
Belgia: Marcin Żewłakow – 91 bramek
Holandia: Janusz Kowalik – 72 gole
Hiszpania: Jan Urban – 52 bramki
Włochy: Arkadiusz Milik – 34 gole
Portugalia: Andrzej Juskowiak - 25 goli
Anglia: Jan Bednarek – 2 gole

Najnowsze