Kryscina Cimanouska

i

Autor: AP PHOTO Kryscina Cimanouska

Kristina Cimanouska już w Europie! Białorusinka nie wylądowała w Polsce

2021-08-04 19:04

Kolejne dobre wieści napływają z Europy. Kristina Cimanouska wylądowała już na Starym Kontynencie. Białoruska sportsmenka po problemach przez krytykę władz krajowego komitetu olimpijskiego wylądowała jednak nie w Polsce, a w stolicy Austrii, Wiedniu. Niewykluczone, że jeszcze w środę, 4 sierpnia wyląduje w Warszawie.

Samolot z Tokio z białoruską sprinterką Krystiną Cimanouską na pokładzie wylądował w środę po południu w stolicy Austrii, Wiedniu. Austriackie MSZ podało, że Białorusinka wylądowała bezpiecznie i otoczono ją opieką. Rzecznik MSZ Austrii Johannes Aigner, cytowany przez Reutera, powiedział dziennikarzom na lotnisku Schwechat, że podczas lotu z Tokio do Wiednia Cimanouskiej towarzyszyli przedstawiciele polskich władz.

Zobacz także: Łzy żony i córki po medalu Pawła Fajdka. Rodzina w ekstazie

24-letnia lekkoatletka, która otrzymała od polskich władz wizę humanitarną, ma odlecieć jeszcze w środę do Warszawy. Aigner powiedział, że nie jest jeszcze jasne, który to będzie lot. Austriackie władze chcą chronić Cimanouską podczas jej krótkiego oczekiwania na kolejny lot - podaje agencja dpa. "Bezpieczeństwo to ważna sprawa" – powiedział rzecznik austriackiego MSZ, cytowany przez niemiecką agencję. Dodał, że zawodniczka musi być w specjalnej strefie na lotnisku do czasu przesiadki do Warszawy. Poinformował też, że nie przewidziano spotkania Cimanouskiej z prasą.

Austriackie MSZ wcześniej w środę potwierdziło doniesienia mediów, że lekkoatletka, która otrzymała polską wizę humanitarną i miała w środę lecieć rejsem LOT do Warszawy, znajduje się na pokładzie samolotu Austrian Airlines lecącego do Wiednia. Maszyna wylądowała na lotnisku Schwechat około godz. 15. Trasa została zmieniona ze względów bezpieczeństwa - przekazała austriacka agencja APA, powołując się na źródła z "kręgów społeczności białoruskiej". Cimanouska trenuje w Austrii i tam też rezyduje jej trener.

Zobacz także: Okropne groźby białoruskich służb. Kryscina Cimanouska ujawnia szczegóły

"Decyzja o zmianie trasy i locie do Wiednia została podjęta przez stronę polską ze względów bezpieczeństwa" – powiedział agencji AP Wadzim Krywaszejeu z Fundacji Solidarności Białoruskiego Sportu, wspierającej białoruskich sportowców represjonowanych za poglądy polityczne. W niedzielę białoruska biegaczka poinformowała, że w związku z krytyką działań władz sportowych swojego kraju, została odsunięta od udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, a funkcjonariusze próbowali ją zmusić do wylotu na Białoruś przez Stambuł. Zgłosiła się na policję na lotnisku i w efekcie nie wyleciała z Tokio.

W poniedziałek Cimanouska otrzymała w ambasadzie RP polską wizę humanitarną. Polscy dyplomaci zaoferowali jej opiekę i pomoc w podróży do Polski. Wiceminister spraw zagranicznych RP Marcin Przydacz wyjaśnił we wtorek w wywiadzie dla brytyjskiej stacji Sky News, że dla polskiej strony najistotniejsze jest uniemożliwienie wywiezienia Cimanouskiej na Białoruś wbrew jej woli.

Polscy siatkarze wrócili już do kraju. Zobacz zdjęcia w galerii poniżej. Byli załamani!

Trener Zbigniew Król przed biegiem Patryka Dobka
Najnowsze