FINAŁ EURO 2012, HISZPANIA - WŁOCHY

Autor: East News

Niezwykła passa Hiszpanów. W fazie pucharowej Euro nie stracili gola od... 2000 roku!

2016-06-27 17:51

Już dziś o godzinie 18:00 będzie miał miejsce najciekawszy mecz 1/8 finału Euro 2016, czyli spotkanie Włochy - Hiszpania. Faworyta wskazać trudno, ale nieco więcej szans przypisuje się obrońcom tytułu, czyli podopiecznym Vicente del Bosque. Także dlatego, że reprezentacja "La Furia Roja" może się poszczycić niezwykłą passą - ostatniego gola w fazie pucharowej mistrzostw Europy straciła... w 2000 roku!

To wręcz niesamowite, ale prawdziwe. Hiszpanie triumfowali w dwóch ostatnich edycjach mistrzostw Europy, a zwykle przez fazę pucharową przechodzili jak burza. Poprzedni gol stracony przez nich na turnieju tej rangi po wyjściu z grupy padł 25 czerwca 2000 roku, kiedy to podopieczni ówczesnego selekcjonera Jose Antonio Camacho ulegli w ćwierćfinale imprezy późniejszym triumfatorom, czyli reprezentacji Francji 1:2. Bramki dla zwycięzców strzelali wówczas Zinedine Zidane i Youri Djorkaeff).

Od tamtej pory w fazie pucharowej mistrzostw Europy nikomu nie udało się pokonać hiszpańskiego bramkarza. W 2004 roku podczas turnieju w Portugalii było to niemożliwe, gdyż reprezentacja "La Roja" nie wyszła z grupy. Dokonania na dwóch kolejnych imprezach budzą jednak podziw, bo zarówno w 2008 jak i w 2012 roku Hiszpanie zdobywali mistrzostwo Starego Kontynentu, a w sześciu spotkaniach fazy pucharowej zachowywali czyste konto. Łącznie z dogrywkami jest to 646 minut bez straconego gola, a to musi robić wrażenie. Czy dziś Włochom uda się przerwać tę kapitalną passę?