SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport piłka nożna reprezentacja Co się zdarzyło 95 lat temu? Reprezentacja Polski zagrała swój pierwszy mecz!

Co się zdarzyło 95 lat temu? Reprezentacja Polski zagrała swój pierwszy mecz!

18.12.2016, godz. 13:21
Reprezentacja Polski - pierwszy mecz w historii
foto: Wikipedia

Dokładnie 18 grudnia 1921 roku reprezentacja Polski w piłce nożnej zagrał swój pierwszy oficjalny mecz międzypaństwowy. Trzy lata po odzyskaniu niepodległości nasi piłkarze udali się do Budapesztu na spotkanie z Węgrami. Choć biało-czerwoni przegrali, to minimalna porażka z zaliczanymi wówczas do ścisłej europejskiej czołówki rywalami nie przyniosła im ujmy.

Polski Związek Piłki Nożnej powstał w 1919 roku, czyli rok po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości. Władzom futbolowej centrali nad Wisłą bardzo zależało, żeby pierwszy mecz reprezentacji był wyjątkowy. Na przeciwnika wybrano więc zaprzyjaźnionych Węgrów. Biało-czerwoni dwa lata po założeniu PZPN udali się więc do Budapesztu na pierwsze oficjalne spotkanie. Droga naszych piłkarzy do stolicy Węgier okazała się jednak znacznie dłuższa niż przypuszczano. Piłkarze wyruszyli już w piątek 16 grudnia przed południem. Niestety, awaria pociągu nie pozwoliła dotrzeć im na miejsce około godziny 12:00 kolejnego dnia i ostatecznie ich podróż trwała prawie półtorej doby.

Choć biało-czerwoni byli niewyspani, to wstali z samego rana na śniadanie i z niecierpliwością oczekiwali na niedzielne spotkanie. Gdy już w osiemnastej minucie do siatki Polaków trafił Jeno Szabo, wydawało się, że nasi reprezentanci przegrają z kretesem. Okazało się jednak, że piłkarze znad Wisły postawili się przeciwnikowi i minimalnie przegrali (0:1) z zaliczanymi do ścisłej czołówki Węgrami. Polska na swój pierwszy oficjalny mecz wyszła w składzie: Jan Loth - Ludwik Gintel, Artur Marczewski - Zdzisław Styczeń, Stanisław Cikowski, Tadeusz Synowiec - Stanisław Mielech, Wacław Kuchar, Marian Einbacher, Leon Sperling - Józef Kałuża. Najwięcej przedstawicieli, bo aż siedmiu, miała w reprezentacji Cracovia, która była wtedy mistrzem kraju.

autor: Jakub Waśko zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: