Hiszpania

Autor: AP PHOTO Hiszpania

Euro 2024

Hiszpania ograła Włochy po samobójczym golu i już awansowała do fazy pucharowej Euro 2024! Całkowita dominacja w hicie

2024-06-20 23:10

Hiszpania całkowicie zasłużenie ograła Włochy w hitowym meczu grupy B na Euro 2024. Obrońcy tytułu od pierwszej minuty byli całkowicie zdominowani przez rywali, a wynik 0:1 mogą traktować jak najniższy wymiar kary. Mieli jednak też sporo pecha, bo decydujące okazało się kuriozalne samobójcze trafienie Riccardo Calafioriego, od którego piłka odbiła się po interwencji Gianluigiego Donnarummy.

Na mecz Hiszpania - Włochy czekali wszyscy kibice piłki nożnej. W ostatnich latach to jeden z największych klasyków, do którego doszło m.in. w półfinale ostatnich mistrzostw Europy. Wtedy lepsi po rzutach karnych byli Włosi, którzy później sięgnęli po trofeum, ale w czwartek w Gelsenkirchen zupełnie nie nawiązali do poprzedniego turnieju. Już w 2. minucie Hiszpanie powinni prowadzić 1:0, ale Pedri zmarnował dogodną okazję z kilku metrów. Osiem minut później jeszcze lepszej sytuacji nie wykorzystał Nico Williams, który bawił się w czwartek z włoskimi obrońcami i zachwycał kibiców efektownymi dryblingami. To właśnie po jego akcji padł zresztą jedyny gol w meczu.

Hiszpania stłamsiła Włochów! Udany rewanż za półfinał Euro 2020. Zapis relacji na żywo

QUIZ. Największe skandale Euro. Ile o nich wiesz?

Pytanie 1 z 9
Polska na Euro 2008 zremisowała mecz z Austrią po kontrowersyjnym rzucie karnym. Kto wtedy był sędzią?

Hiszpanie ograli Włochów i awansowali do fazy pucharowej Euro 2024

W 55. minucie Williams kolejny raz urwał się na skrzydle, po czym dograł w pole karne na głowę Alvaro Moraty. Ten delikatnie strącił piłkę i zmusił do interwencji Gianluigiego Donnarummę. Odbita piłka trafiła jednak w niezdarnie interweniującego Calafioriego, który nie uchronił się przed samobójem. Niektórzy mogli liczyć, że stracony gol pobudzi Włochów, ale tak się nie stało. To Hiszpanie szli z kolejnymi akcjami, a po jednej z nich Williams pięknym strzałem trafił w poprzeczkę. W doliczonym czasie gry rezerwowy Ayoze Perez miał dwie dogodne sytuacje, ale dwukrotnie przegrał pojedynek z Donnarummą. O dominacji Hiszpanów najlepiej świadczy statystyka strzałów - 20-4 na ich korzyść. Włosi przez ponad 90 minut oddali tylko jedno celne uderzenie!

Zwycięstwo 1:0 zapewniło już Hiszpanom awans do 1/8 finału. Z sześcioma punktami triumfatorzy Euro 2024 prowadzą w tabeli B i są pewni 1. miejsca. Włosi z 3 pkt zajmują drugie miejsce, ale w ostatniej kolejce zagrają o życie z Chorwacją, która jest na dnie z 1 "oczkiem". Tyle samo, ale z lepszym bilansem bramkowym ma Albania, która powalczy z Hiszpanią o sensacyjny awans do fazy pucharowej.

EURO 2024 WIDEO: Robert Lewandowski powrócił do treningów z reprezentacją