Julia Szeremeta w finale Igrzysk Olimpijskich 2024. Kiedy i o której godzinie jest walka? Z kim się zmierzy?

Autor: PAP/Adam Warżawa

Jest o co walczyć

Tyle Julia Szeremeta zarobi za srebro igrzysk olimpijskich! Sowita nagroda dla pięściarki!

2024-08-10 22:12

Julia Szeremeta przegrała swój finał olimpijski, jednak do ojczyzny wróci bardzo sowicie nagrodzona. Polka zawiesiła na szyi srebrny medal Igrzysk Olimpijskich i będzie mogła liczyć nie tylko na uznanie, ale także wspaniałą premię!

Igrzyska olimpijskie to impreza wyjątkowa. Raz na cztery lata sportowcy walczą o swoje marzenia, bo dla wielu olimpijski medal to najważniejszy cel w karierze sportowej. Ale tylko nieliczni mogą dostąpić tego zaszczytu, aby stanąć na olimpijskim podium. Rzecz jasna rywalizacja dla zawodników to również sposób na zarobek i dla wszystkich sportowców święcących sukcesy na igrzyskach przewidziane są nagrody. Również i w tym roku medaliści mogą liczyć na pokaźny zastrzyk gotówki, jaki przyszykował Polski Komitet Olimpijski dla medalistów igrzysk olimpijskich Paryż 2024. Ale gotówka to nie wszystko.

Quiz. Rozpoznasz polskich mistrzów sportu z PRL-u? 15/15 to obowiązek kibica!

Pytanie 1 z 15
Zacznijmy od jednej z największych legend. Trzykrotna mistrzyni olimpijska, która przez lata dzierżyła rekord Polski w biegu na 400 m to...
Irena Szewińska

IO Paryż 2024 premie dla polskich sportowców. Ile Julia Szeremeta dostanie za srebrny medal?

Na atrakcyjne nagrody mogą liczyć przede wszystkim zawodnicy występujący w sportach indywidualnych. Złoto wyceniono na 250 tys. zł oraz mieszkanie dwupokojowe. W regulaminie PKOl-u przewidziany jest również diament, obraz, a także voucher na wakacje. Srebrni medaliści otrzymają 200 tys. zł, diament oraz voucher, a zdobywcy brązowego medalu o 50 tys. zł mniej.

W sztafetach, mikstach i załogach do siedmiu osób za złoty medal przewidziano 250 tys zł, mieszkanie jednopokojowe, diament, obraz i  voucher na wakacje. Srebrni i brązowi medaliści otrzymają odpowiednio o 50 i 100 tys. zł mniej oraz nie mogą liczyć na mieszkanie. W sportach zespołowych kwota do podziału to 2 mln zł za złoto, 1,5 mln za srebro oraz milion za brąz. W każdym przypadku przewidziano również diamenty, obrazy i vouchery na wakacje.

Do tej pory na wspomniane wyżej nagrody liczyć mogą Klaudia Zwolińska za srebro w kajakarstwie górskim w slalomie K-1 oraz polskie szpadzistki Aleksandra Jarecka, Martyna Swatowska-Wenglarczyk, Renata Knapik-Miazga oraz Alicja Klasik (zmieniona po ćwierćfinale) oraz dzisiejsza medalistka, Julia Szeremeta, za brąz wywalczony w rywalizacji drużynowej - w decydującym starciu pokonały Chinki. Dzień później swój brązowy medal dołożyli wioślarze - Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski i Fabian Barański. Teraz krążek tej samej barwy zdobyła Iga Świątek, która w meczu o 3. miejsce pokonała Annę Karolinę Schmiedlovą.

Pierwsze złoto dla Polaków na IO Paryż 2024 zdobyła Aleksandra Mirosław we wspinaczce sportowej. Chwilę przed nią swój medal, brązowy, w tej samej konkurencji zdobyła Aleksandra Kałucka. Z kolei pierwszym medalem dla Polski w lekkoatletyce jest brąz Natalii Kaczmarek w biegu na 400 metrów. W sobotę, 10 sierpnia, do polskich medalistów dołączyli siatkarze i był to pierwszy medal w zawodach drużynowych dla Polski na IO od 1992 roku. Siatkarze będą więc jedynymi, którzy nie dostaną mieszkań, które przewidziano dla indywidualnych medalistów, za to, jak wyżej zostało napisane, podzielą między siebie 1,5 mln złotych.