Anita Włodarczyk

i

Autor: Cyfrasport Anita Włodarczyk

Igrzyska

Kim jest Anita Włodarczyk? Sylwetka mistrzyni w rzucie młotem: medale, sukcesy, rodzina

2024-07-10 16:12

Anita Włodarczyk to jedna z najbardziej utytułowanych polskich lekkoatletek. Zdecydowanie postać legendarna w rzucie młotem. Igrzyska w Paryżu będą już jej piątymi w karierze. Do stolicy Francji wybierze się w niezłej formie, bowiem w czerwcu zdobyła srebrny medal mistrzostw Europy w Rzymie. Jak będzie nad Sekwaną?

Włodarczyk to olimpijska legenda. Urodziła się 8 sierpnia 1985 roku w Rawiczu. Jej talent do rzutów był widoczny od samego początku. Zaczynała jednak od rzutu dyskiem, jednak szybko zdecydowała się na rzut młotem, a pierwsze sukcesy Włodarczyk zaczęła osiągać znaczące sukcesy na arenie międzynarodowej w połowie lat 2000. Jej przełomowym momentem było zdobycie złotego medalu na Mistrzostwach Świata w 2009 roku w Berlinie, gdzie ustanowiła również nowy rekord swiata wynikiem 77,96 metra.

Królowa igrzysk olimpijskich

Od 2012 roku zdominowała olimpijską konkurencję w rzucie młotem. Zdobyła złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, a później powtórzyła ten sukces w Rio de Janeiro w 2016 roku, gdzie ustanowiła również nowy rekord świata wynikiem 82,29 metra. Ten rekord przetrwał jedynie przez 13 dni, bowiem Anita poprawiła go 28 sierpnia 2016 roku na Memoriale Kamili Skolimowskiej w Warszawie - 82,98 m.

Jej kolekcja medali z mistrzostw Świata i Europy jest imponująca:

mistrzostwo świata:

  • Berlin (2009)
  • Moskwa (2013)
  • Pekin (2015)
  • Londyn (2017

mistrzostwa Europy:

  • Helsinki (2012)
  • Zurych (2014)
  • Amsterdam (2016)
  • Berlin (2018)

Trudności i powroty Kariera Anity Włodarczyk nie obyła się bez trudności. W ostatnich latach przeszła kilka operacji, w tym dwie operacje kolana. Jej rozbrat z profesjonalnym sportem był już bardzo bliski, mimo to jeszcze znalazła w sobie energię i determinację na występ w Paryżu.

Wielokrotnie była nagradzana za swoje osiągnięcia również w innym sposób, otrzymując m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Wiele osób zastanawia się, czy Anita Włodarczyk ma partnera i po prostu nie chce tego pokazywać, czy też jest singielką. Gwiazda sportu dwa lata temu wyznała, że nigdy nie była zakochana.

Odwiedziliśmy Flashscore. Liczby nie kłamią: Lewandowski wygrał ze Świątek
Najnowsze