Autor: AP PHOTO/MANU FERNANDEZ Magda Linette

Paryż 2024

Magda Linette w 2 rundzie IO Paryż 2024! Andriejewa była faworytką, Linette zagrała jednak o klasę lepiej

2024-07-28 17:57

Magda Linette w piątek, 26 lipca, wygrała turniej WTA 250 w Pradze, a już w niedzielę, 28 lipca, rozpoczęła walkę na igrzyskach olimpijskich! Już na stracie będzie mierzyła się z niezwykle groźną rywalką, półfinalistką Rolanda Garrosa, Mirrą Andriejewą. Co ciekawe, ledwie 17-letnia zawodniczka była faworytką tego spotkania, ale zdecydowanie nie zagrała jak faworytka. Popełniała masę błędów, które Magda Linette bezwzględnie wykorzystywała i wygrała 6:3, 6:4.

Magda Linette - Mirra Andriejewa 6:3, 6:4

Paryż 2024: Pewna wygrana Magdy Linette nad Mirrą Andriejewą!

Magda Linette przystępowała do meczu z Mirrą Andriejewą dwa dni po tym, jak wygrała turniej WTA 250 w Pradze. Rosjanka z kolei, tego samego dnia, co Polka, zdobyła tytuł WTA 250 w Iasi! Okazało się jednak, że lepiej trudy niedawno zakończonego turnieju i przystosowania się do kortów w Paryżu zniosła bardziej doświadczona, 32-letnia poznanianka. Mirra Andriejewa, choć zawodniczka o ogromnym potencjale, nie potrafiła znaleźć w tym meczu regularności. Pierwszy gem, w którym podawała Polka, był bardzo zacięty, ale ostatecznie Linette obroniła podanie i... zaraz potem przełamała swoją przeciwniczkę. Ta nie potrafiła znaleźć recepty na naszą reprezentantkę, która pewnie wygrywała kolejne swoje gemy serwisowe i ostatecznie zamknęła pierwszego seta 6:3 po jednym przełamaniu.

W drugiej partii mieliśmy nieco więcej emocji. Już pierwszy gem, w którym serwowała Andriejewa, zakończył się przełamaniem! Linette zaraz potem potwierdziła przewagę i już prowadziła 2:0, ale przy stanie 2:1 dała się przełamać po bardzo długiej walce i kilku równowagach! Wydawało się, że Rosjanka może wrócić do gry, ale w następnym gemie... Linette przełamała ją do zera. Od tego momentu Polka już nie wypuściła prowadzenia i pewnie doprowadziła mecz do końca, wygrywając ostatecznie 6:3, 6:4 i awansując do 2. rundy igrzysk olimpijskich. Tam czeka na nią już... finalistka Rolanda Garrosa 2024 (Andriejewa grała w półfinale tej imprezy), Jasmine Paolini.

Magda Linette - Mirra Andriejewa

Witamy w relacji na żywo z meczu Magda Linette - Mirra Andriejewa w ramach 1. rundy igrzysk olimpijskich. Start meczu około godziny 16:30.

Mecz Linette - Andriejewa zacznie się po spotkaniu Mariano Navone - Nuno Borges. W starciu tym prowadzi Navone 6:2, zaraz startuje drugi set.

Navone prowadzi w drugim secie już 5:2, ale przy swoim podaniu przegrywa 0:30.

Navone odwrócił losy gema przy swoim podaniu i zamknął mecz, wygrywając ostatecznie 6:2, 6:2. To oznacza, że niedługo na korcie powinny pojawić się Linette i Andriejewa.

Warto przypomnieć, że panie już raz się spotkały - w marcu 2023 roku, w 3. rundzie turnieju WTA 1000 w Madrycie, lepsza okazała się Andriejewa, wygrywając 6:3, 6:3.

Zaczynamy! Serwuje Magda Linette.

Kiepsko się to zaczyna, już 30:15 dla Andriejewej.

Dużo błędów po jednej i drugiej strony, a to w siatkę, a to na aut. 40:40.

Bardzo długi punkt, który Linette kończy świetnym skrótem! Rosjanka nawet nie ruszyła do tego.

Ale teraz błąd Linette. Weszła w pół kortu, chciała zaatakować, ale trafiła w siatkę...

Znowu to samo. Linette najpierw świetnie, teraz forhendem po prostej w samą linię, a potem... z połowy kortu niewymuszony błąd w siatkę.

Czwarta równowaga...

1:0

Gem Linette. Od stanu równowagi Linette zagrywa asa, a po chwili Andriejewa uderza w siatkę! Bardzo zacięty gem, ważne, że na konto Polki.

Linette dobrze zepchnęła rywalkę do obrony i wykończyła smeczem, a później świetnie uderzyła po prostej z forhendu. Już 30:0!

Andriejewa w aut! 40:15 i Linette ma dwa break-pointy.

2:0

Gem Linette, przełamanie! Najpierw Linette wyrzuciła return w aut, ale przy drugim break-poincie to Andriejewa zagrała w aut i tym samym dała się przełamać!

3:0

Gem Linette. Gładko wygrany gem przez Linette, w przeciwieństwie do tego pierwszego przy jej podaniu. Tym razem oddała Rosjance tylko punkt.

3:1

Gem Andriejewa. Teraz Rosjanka nie dała rywalce nawet cienia szansy na przełamanie, wygrała swoje podanie do zera. Ale to nie jest zmartwienie, póki Linette będzie teraz utrzymywać swoje podanie.

Teraz to Andriejewa przejęła inicjatywę w wymianie, zagrała przeciw nogom Polki i jest 40:30, break-point!

Andriejewa w aut, 40:40.

Przewaga Polki zanegowana świetnym forhendem Andriejewej. Druga równowaga.

Andriejewa najpierw w aut, a później Linette dobrze ją rozprowadziła po korcie i zagrała świetny winner z bekhendu po prostej. 30:15 dla Polki.

As Andriejewej, a zaraz potem return Polki w aut i już 40:30 dla serwującej.

Rosjanka w siatkę. Równowaga.

4:2

Gem Andriejewa. Niestety, aut Linette, przewaga Rosjanki, a w kolejnej akcji Polka była pod siatką, miała cały kort i... znów zagrała w aut!

5:2

Gem Linette. Polka miała pewne problemy w tym gemie, przy stanie 40:30 weszła w długą wymianę z Andriejewą, ta jednak w niezrozumiały sposób jednej z piłek nawet nie zdołała dograć do siatki. Linette jest gema od wygrania pierwszego seta!

Gem błędów. Linette dwa razy w aut, Andriejewa w siatkę. 30:15 dla serwującej.

5:3

Gem Andriejewa. Szybko domknięty gem, od stanu 30:15 najpierw Andriejewa świetnie mija Polkę forhendem, a potem Linette znów wyrzuca na aut. Ale teraz będzie serwowała po seta!

Andriejewa dwa razy w aut! 30:0.

Ale teraz duży błąd ze strony Magdy. 30:15.

As Linette! 40:15, dwie piłki setowe.

6:3

Gem i set Linette! Andriejewa wyrzuca return po drugim serwisie Polki na aut i tym samym Linette wygrywa pierwszego seta!

Chwila przerwy, Andriejewa po pierwszym secie udała się do toalety.

Rosjanka wróciła, zaczynamy drugiego gema!

Błędy Andriejewej, już 30:0 dla Linette przy podaniu rywalki!

As Andriejewej z drugiego podania! 30:15.

Andriejewa znów w aut, 40:15 dla Polki, dwa break-pointy!

6:3, 1:0

Gem Linette, przełamanie! Dobry bekhend po linii od Linette, Andriejewa nie zdołała odebrać dobrze tej piłki i wyrzuca na aut! Świetny początek Polki.

6:3, 2:0

Gem Linette. I mamy potwierdzenie przełamania, bardzo pewny gem od Linette, dała rywalce tylko jeden punkt. Rosjanka bardzo niecelnie uderza od początku seta.

Szkoda, Linette mogła prowadzić już 30:0, ale trafiła w taśmę i piłka wyszła na aut. po 15.

6:3, 2:1

Gem Andriejewa. Za dużo błędów ze strony Linette, by zagrozić przeciwniczce w tym gemie. Kolejny aut i Andriejewa wygrywa gema do 15.

Linette w aut, 0:30...

Uf! Linette trafia w samą linię, rywalka odbija do w aut. Było blisko błędu.

Znów Andriejewa w aut, 30:30. Ale wciąż nie jest pewnie.

Uf! Teraz Andriejewa PRAWIE trafiła w linię. 40:30 dla Linette.

Linette w siatkę. Równowaga.

Druga równowaga po błędzie Linette.

Znów miała przewagę Polka i znów Andriejewa zdołała doprowadzić do równowagi. Zacięty gem.

Aut Andriejewa, aut Linette. Piąta równowaga.

Bardzo duży aut Linette, przewaga Andriejewej, break-point...

2:2

Gem Andriejewa, przełamanie. Niestety, świetna piłka tuż za siatkę i Linette już nie wybroniła. Rosjanka odrabia stratę przełamania.

Ale Rosjanka gra bardzo niepewnie. Dwa szybkie błędy i już 0:30!

I teraz w siatkę! 0:40, trzy break-pointy dla Polki!

3:2

Gem Linette, przełamanie! Świetny skrót za siatkę, po którym Andriejewa wyrzuca na aut! Rosjanka przegrywa swoje podanie do zera!

Znów wyrównana gra przy podaniu Linette, 30:30.

Potężny aut ze strony Andriejewej, 40:30.

4:2

Gem Linette. I jest teraz potwierdzenie przełamanie z poprzedniego gema! Linette znów tylko dwa gemy od zwycięstwa, teraz w całym meczu.

Znów błąd Rosjanki, 30:30 przy jej podaniu.

Andriejewa w aut, break-point dla Polki!

Świetnym lobem ratuje się Andriejewa, Linette nie miała szans do tego dobiec. Równowaga.

6:3, 4:3

Gem Andriejewa. Poprawiła się Rosjanka pod koniec gema, wygrała trzy punkty od stanu 30:40 i nie dała się ponownie przełamać. Jeszcze Linette musi się tu napracować.

Dobry bekhend Andriejewej. 15:30.

Dwa auty Andriejewej, 40:30!

6:3, 5:3

Gem Linette. Było przez chwilę trochę więcej presji, ale trzy błędy z rzędu Andriejewej sprawiły, że Linette obroniła podanie.

6:3, 5:4

Gem Andriejewa. Błyskawiczny gem Rosjanki, nie straciła nawet punktu. Wszystko może rozstrzygnąć się jednak przy podaniu Linette!

Andriejewa w aut, dobry początek. 15:0.

A teraz Rosjanka w siatkę! 30:0.

Szkoda, Linette, ruszyła do siatki, mogła zagrać niemal gdzie chciała, ale wyrzuciła na aut. 30:15.

Świetny forhend Linette po prostej! 40:15, dwie piłki meczowe!

6:3, 6:4

Gem, set i mecz Magda Linette! Świetny serwis, Andriejewa returnuje w siatkę i tym samym Polka awansowała do 2. rundy igrzysk olimpijskich Paryż 2024!

To już wszystko z naszej strony, dziękujemy za uwagę i zapraszamy na kolejne relacje na żywo na sport.se.pl!

Linette – Andriejewa relacja NA ŻYWO Paryż 2024

Dla Magdy Linette zwycięstwo w Pradze było trzecim triumfem w karierze. Dzięki niemu przesunie się nieco wyżej w rankingu, ale można poddać pod wątpliwość, czy zakończenie serii spotkań ledwo dwa dni przed startem na igrzyskach będzie korzystne pod kątem właśnie startu w stolicy Francji. Z drugiej jednak strony druga najlepsza polska tenisistka zmierzy się w pierwszej rundzie z Andriejewą, która także w piątek, 26 lipca, dopiero zakończyła inne zmagania. Czy 32-letnia poznanianka lepiej wytrzyma duże obciążenie niż 17-latka, która rozgrywa naprawdę dobry, ale również wymagający fizycznie sezon?

IO Paryż 2024 Linette – Andriejewa dzisiaj 28.07.2024 WYNIK LIVE

Przypomnijmy, że Andriejewa przebojem wdziera się do WTA w tym sezonie. Ta ledwo 17-letnia tenisistka zagrała w 2024 roku m.in. w 4. rundzie Australian Open, ćwierćfinale turnieju WTA 1000 w Madrycie i półfinale Rolanda Garrosa! Co więcej, jak już wspomnieliśmy, wygrała tuż przed startem igrzysk swój pierwszy tytuł w cyklu WTA, sięgając po sukces w WTA 250 w rumuńskim Iasi, w finale pokonując Eliną Awanesian. Z pewnością Andriejewa to zawodniczka, z którą trzeba się liczyć, ale w tak młodym wieku stabilizacja może nie być jej mocną stroną i nie wiadomo, czy będzie w pełni sił już na pierwszy dzień igrzysk.