OFICJALNIE: Ekstraklasa zmienia format! Będzie więcej drużyn

2020-02-21 13:27 MD
PKO BP Ekstraklasa
Autor: Cyfra Sport PKO BP Ekstraklasa

A więc już wszystko jasne w stu procentach! Od sezonu 2021/2022 w Ekstraklasie będzie 18 drużyn, które rozegrają 34 kolejki. Zniknie podział na grupę mistrzowską oraz spadkową. Ta innowacja została już definitywnie zaaprobowana i od tej pory możemy mówić o bardzo istotnej zmianie w kształcie polskiej piłki klubowej.

O tym, że taka sytuacja może mieć miejsce, mówiło się już od kilku miesięcy. Teraz jednak postanowiono przejść od słów do czynów i oficjalnie wprowadzono reformę, która nada rozgrywkom Ekstraklasy zupełnie nowego kształu. Brak podziału na grupy, 34 kolejki "zwykłe" kolejki i 18 ekip - tak będzie wyglądała najwyższa klasa rozgrywkowa w Polsce od sezonu 2021/2022.

W komunikacie zamieszczonym w serwisie laczynaspilka.pl czytamy:

"W piątek, 21 lutego 2020 roku, w siedzibie PZPN odbyło się posiedzenie Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej. Jednogłośnie podjęto uchwałę dotyczącą formatu rozgrywek Ekstraklasy od sezonu 2021/2022. W lidze będzie występowało 18 drużyn, które rozegrają 34 kolejki. Zmianę formatu rozgrywek została zaproponowana przez kluby na czwartkowym spotkaniu z przedstawicielami PZPN.

Jednocześnie PZPN wyraża pełną gotowość do uczestnictwa w cyklicznych spotkaniach i konsultacjach dotyczących wszelkich aspektów zawodowej piłki nożnej w Polsce".

Zmiany od połowy 2021 roku oznaczają, że przyszły sezon - 2020/2021 - będzie musiał być tym przejściowym. Oficjalnie nie wiadomo jeszcze, jakie będą jego zasady, ale spekuluje się, że z Ekstraklasy spadnie tylko jedna, najsłabsza drużyna. W zamian awansują trzy z Fortuna 1. Ligi, przez co w gronie ekstraklasowiczów pojawi się 18 ekip gotowych rywalizowac w nowym formacie.

Najnowsze