Nie było prezentu na Barbórkę. Górnik Zabrze zremisował u siebie z Lechią Gdańsk

2017-12-08 23:41

Lider Ekstraklasy Górnik Zabrze podzielił się punktami przed własną publicznością z gdańską Lechią. Gole strzelali Dani Suarez dla gospodarzy i Flavio Paixao dla gości. Mecz przebiegł pod patronatem cyfry "4". Miał być uczczeniem Dnia Górnika, który przypada 4. grudnia. Jest czwartym remisem zabrzan u siebie w tym sezonie. A także czwartym meczem z kolei pomiędzy Górnikiem i Lechią, który kończy się rezultatem 1:1.

Lepiej w mecz weszła Lechia Gdańsk, która wykorzystała senność Górnika. Już w pierwszej akcji spotkania Flavio Paixao miał dobrą okazję, ale uderzył obok słupka i Tomasz Loska nie musiał interweniować. Goście budowali ataki pozycyjne, a zabrzanie wydawali się nieco zagubieni. W 12. minucie zdrzemnął się Adam Wolniewicz i przed szansą stanął Sławomir Peszko. Reprezentant Polski uderzył jednak w środek bramki i piłkę nad poprzeczką przeniósł golkiper miejscowych.

Minął kwadrans zanim Górnik wskoczył na normalne obroty. W 18. minucie Rafał Kurzawa obsłużył Igora Angulo, lecz Hiszpanowi zabrakło szybkości, musiał oddać strzał z okolic linii 16. metra. Próba napastnika powędrowała nad bramką Dusana Kuciaka.

Gospodarze przejęli inicjatywę, a Lechia zgasła. Ograniczała się do wybić piłki, jakby nagle wystraszyła się pressingu rywali. Dwukrotnie Górnicy domagali się rzutu karnego. Po raz pierwszy, kiedy padł przed Kuciakiem Damian Kądzior. Póżniej gdy w zamieszaniu podbramkowym wydawało się, że piłka dotknęła ręki Marco Paixao. Sędzia jednak nie wskazał na wapno w tych sytuacjach i raczej podjął dobre decyzje.

W 35. minucie mógł paść kolejny gol dla zabrzan po rzucie rożnym. Ciekawy schemat zakończył Michał Koj strzałem z bliska, ale pozycja obrońcy nie była wygodna i stąd niecelna próba.

Bramek w pierwszej odsłonie pojedynku nie było.

Zaraz po przerwie Lechia dała się zaskoczyć. Górnik zmienił schemat rozegrania rzutu rożnego. Wymienił dwa krótkie podania, Szymon Żurkowski dośrodkował w pole karne, gdzie znalazł Daniego Suareza. Stoper z Zabrza wymknął się Jakubowi Wawrzyniakowi i zachował jak rasowy snajper. Przyjął piłkę na klatkę, popatrzył jak ustawiony jest Kuciak i wykonał wyrok. Górnik zdobył 13. gola po rzucie rożnym w tym sezonie.

W 70. minucie nie popisali się piłkarze odpowiedzialni za obronę Górnika. Najpierw Mateusz Wieteska dał się ograć Romario Balde, a chwilę później Tomasz Loska odbił przed siebie dogranie Romario Balde, a czujność zachował Flavio Paixao. Portugalczyk z bliska wpakował piłkę do siatki, doprowadzając do remisu.

Obie drużyny walczyły o pełną pulę i obie mogły po nią sięgnąć. W 83. minucie błysnął młodziutki Krzysztof Kiklaisz. Zmiennik posłał mocny strzał w okienko bramki Lechii, ale fantastyczną paradą popisał się Kuciak. W doliczonym czasie gry do siatki trafił Igor Angulo. Sędzia jednak bramki nie uznał, bo lider klasyfikacji strzelców był na spalonym.

Lechia z kolei przy odrobinie szczęścia otrzymałaby rzut karny. W starciu Szymona Matuszka z Flavio Paixao upadł ten drugi, ale ani Zbigniew Dobrynin, ani Bartosz Frankowski w wozie z VARem nie zobaczyli faulu.

Żadna z drużyn nie mogła być w pełni usatysfakcjonowana, ale żadna też nie powinna czuć rozgoryczenia. Wyrównane spotkanie zakończyło się wynikiem remisowym. Lechia wciąż poza czołową ósemką, a lider pozostanie liderem przynajmniej do wtorku.