Holandia - Czechy

Autor: AP Holandia - Czechy

Euro: Holandia – Czechy WYNIK: Sensacyjne zwycięstwo Czechów! Głupota de Ligta zabrała Holendrom szanse na awans

2021-06-27 20:16

Przed spotkaniem Holandii z Czechami chyba nikt nie spodziewał się, że „Oranje” nie będą w stanie poradzić sobie z naszymi południowymi sąsiadami. Okazało się jednak, że Czesi byli do tego spotkania świetnie przygotowani i nie tylko skutecznie neutralizowali ataki swoich rywali, ale również sami wyprowadzali celne ciosy. Nie da się jednak ukryć, że ogromny wpływ na przebieg spotkania miała czerwona kartka dla de Ligta, który osłabił swój zespół już na początku drugiej odsłony meczu. Ostatecznie reprezentacja Czech wygrała z Holandią 2:0 i zagra w ćwierćfinale Euro.

Początek meczu wskazywał na to, że stroną dominującą, zgodnie z oczekiwaniami, będą Holendrzy. Zwycięzcy grupy C więcej czasu byli przy piłce i kreowali więcej okazji do zdobycia bramki, choć należy zauważyć, że zabrakło klarownych sytuacji po stronie "Oranje". Czesi bronili się bardzo mądrze, wysoko wychodząc do swoich rywali, co niekiedy dawało im także szansę na skontrowanie, ale w pierwszej części spotkania niewiele z tych ataków wynikało.

Wydawało się, że Holandia z każdą minutą będzie zbliżać się do końcowego triumfu, w drugiej odsłonie meczu ich ataki były coraz groźniejsze, a najlepszą okazję do zdobycia gola zmarnował w 52. minucie Malen – napastnik „Oranje” wyszedł sam na sam z Vaclikiem, ale nie zdołał pokonać czeskiego bramkarza. Okazało się, że to zapoczątkowało kluczową dla przebiegu meczu akcję.

Szybkie przeniesienie piłki spod bramki Czech na połowę Holandii spowodowało, że wychodzącego sam na sam ze Stekelenburgiem napastnika Czechów, Schicka, nieprzepisowo zatrzymywał de Ligt. Obrońca grający na co dzień w Juventusie z premedytacją zagarnął piłkę ręką sprzed nóg rywala, za co sędzia pokazał mu czerwoną kartkę. Wtedy inicjatywę w grze przejęli nasi południowi sąsiedzi, którzy 13 minut po tej sytuacji potwierdzili swoją przewagę. Po dobrym dośrodkowaniu piłkę przed bramkę zgrał Kalas, a Holes głową wbił ją do siatki rywali.

Holendrzy mieli wtedy jeszcze nadzieję na odrobienie strat, ale Czesi nie zamierzali dać im jakichkolwiek szans. Na 10 minut przed końcem spotkania Holes świetnie zagrał w polu karnym rywali do Schicka, który płaskim strzałem pokonał golkipera „Oranje”. Wtedy było już praktycznie po meczu – Holendrzy, choć bardzo chcieli, nie potrafili stworzyć groźnej okazji. Ostatecznie Czechy wygrały z Holandią 2:0 i zameldowały się w 1/4 finału Euro, gdzie zmierzą się z Danią.

Holandia - Czechy 0:2 (0:0)

Bramki: Holes (68'), Schick (80')

Kartki: żółte: Dumfries (46') de Jong (85') - Coufal (56') czerwone: de Ligt (55')

Holandia: Stekelenburg - Dumfries, de Vrij, de Ligt, Blind (82' Timber), van Aanholt (82' Berghuis) - de Roon (73' Weghorst), Wijnaldum, de Jong - Depay, Malen (57' Promes).

Czechy: Vaclik - Coufal, Celustka, Kalas, Kaderabek - Holes (85' Kral), Soucek - Masopust (79' Jankto), Barak (90 + 2' Sadilek), Sevcik (85' Hlozek) - Schick (90 + 2' Krmencik).