Włochy - Anglia finał Euro 2020

Autor: AP Włochy - Anglia finał Euro 2020

Euro. Włochy - Anglia WYNIK: Szalony finał na Wembley i prawdziwy horror w rzutach karnych. Italia nowym mistrzem Europy

2021-07-12 0:05

Finał tegorocznych mistrzostw Europy już na długo przed pierwszym gwizdkiem elektryzował fanów i nie zawiódł już od pierwszych minut, gdy Anglicy szybko wyszli na prowadzenie. Gdy wydawało się, że "Trzy Lwy" mają wszystko pod kontrolą, Włosi byli w stanie doprowadzić do remisu 1:1, a w konsekwencji dogrywki w wielkim finale Euro 2020, a później rzutów karnych. Tutaj czekał nas prawdziwy horror, którego bohaterem okazał się ostatecznie Gianluigi Donnarumma, a Italia wygrała 3:2, zostając nowym mistrzem Europy.

Na ten dzień czekało wielu kibiców futbolu, a przede wszystkim sympatycy Włochów i Anglików, którzy spotkali się w wielkim finale mistrzostw Europy. Lepiej w ten mecz weszli piłkarze prowadzeni przez trenera Garetha Southgate’a, którzy wyszli na prowadzenie już w 2. minucie, za sprawą Luke’a Shawa. Po świetnym kontrataku, Kieran Trippier zdecydował się dośrodkować piłkę w pole karne Włochów, tuż pod nogi zamykającego akcję obrońcy Manchesteru United. Ten, będąc kompletnie nieatakowanym, poczekał aż futbolówka odbije się od murawy i huknął z woleja na krótki słupek, posyłając piłkę do siatki. Gianluigi Donnarumma mógł tylko bezradnie patrzeć jak piłka ociera się o słupek jego bramki i spada do siatki. Szybko stracona bramka wyraźnie podbudowała Anglików i podcięła skrzydła Włochom, którzy nie byli w stanie zagrozić bramce Jordana Pickforda. Najlepszą okazję dla Italii miał Federico Chiesa, który błysnął długim rajdem ze skrzydła i pokusił się o strzał ze skraju pola karnego, jednak na jego nieszczęście piłka minęła nieznacznie bramkę angielskiego golkipera i na tablicy wyników wciąż mieliśmy wynik 0:1 dla „Trzech Lwów”. Taki rezultat utrzymał się już do przerwy i Roberto Mancini musiał poważnie porozmawiać ze swoimi piłkarzami w szatni oraz zmienić ich styl gry.

Dantejskie sceny na korytarzach Wembley! Bijatyka na stadionie w trakcie finału Euro

Finał Euro 2020 tuż tuż. Tymczasem Robert Lewandowski zobaczył dzieci grające w piłkę i… | Futbologia

Po zmianie stron piłkarze Italii prezentowali się na murawie lepiej z każdą kolejną minutą, coraz śmielej podchodząc pod bramkę Pickforda. W końcu szczęśliwy moment przyszedł dla nich w 67. minucie po rzucie rożnym. Najpierw główkę Marco Verrattiego na słupek sparował angielski bramkarz, ale w dobrym miejscu znalazł się Leonardo Bonucci, który dobił futbolówkę do bramki i tym samym doprowadził do remisu. Pomimo kolejnych szans obu drużyn, rezultat na tablicy wyników już się nie zmienił i doszło do kolejnej na Euro 2020 dogrywki. Dodatkowe 30 minut nie przyniosły jednak rozstrzygnięcia i do raz pierwszy od 1976 roku w finale mistrzostw Europy doszło do rzutów karnych. Już przy drugiej serii jedenastek wydawało się, że to Anglia jest bliżej wygranej, bo strzał Andrei Belottiego został obroniony przez Jordana Pickforda, jednak wtedy do gry wszedł Gianluigi Donnarumma. Najpierw Marcus Rashford po zmyleniu wloskiego bramkarz trafił w słupek, a później Donnarumma wyczuł Jadona Sancho oraz Bukayo Sakę i zapewnił swojej reprezentacji tytuł mistrzów Europy, po wygranej w rzutach karnych 3:2. W międzyczasie do siatki nie trafił również Jorginho, którego wyczuł Jordan Pickford, jednak dzięki dobrej dyspozycji Donnarummy, Włosi i tak mogli cieszyć się z wygrania upragnionego trofeum.