Finał Ligi Mistrzów: Starcia policji z kibicami

i

Autor: AP PHOTO Finał Ligi Mistrzów: Starcia policji z kibicami

Finał Ligi Mistrzów: Krwawe rozróby z policją! Wielkie obawy mieszkańców Porto

2021-05-29 9:39

Wielki finał Ligi Mistrzów już dziś! W Porto powoli zapanowuje atmosfera piłkarskiego święta. Zanim dojdzie do najważniejszego spotkania, na mieście trwa impreza. Niestety, nie zawsze przybiera ona znamiona miłej zabawy. Na ulicach Porto doszło do starć niektórych grup angielskich kibiców z policją. Mieszkańcy miasta mają także inne obawy, jak te związane z roznoszeniem pandemii.

Przed sobotnim finałem piłkarskiej Ligi Mistrzów w Porto, w którym zagrają Manchester City i Chelsea Londyn, wśród Portugalczyków rosną obawy o bezpieczeństwo epidemiczne w związku z planowanym przybyciem ponad 12 tysięcy kibiców, ale też rosnącą w kraju liczbą zakażeń koronawirusem. Kibic piłkarski z Lizbony, a w przeszłości również mieszkaniec Porto, Antonio Silva uważa, że ryzyko zakażeń pojawi się w związku z tym, że mocno związani z futbolem mieszkańcy portugalskiego miasta z pewnością w sobotę wyjdą licznie na ulice, aby poczuć klimat dużego wydarzenia sportowego.

Finał Ligi Mistrzów w Porto 2020 a 2021?!

"W przeciwieństwie do lizbońskiego finału sprzed roku, na który nie wpuszczono kibiców Bayernu Monachium i PSG, tym razem na stadion Dragao w Porto wejdzie 12 tys. widzów. Choć mają być oni eskortowani już od samolotu, to ryzyko pozostaje. Będą oni bowiem mieć bezpośredni kontakt z licznymi funkcjonariuszami policji i personelem lotniska oraz stadionu. Trudno będzie też uniknąć kontaktów pomiędzy mieszkańcami Porto a brytyjskimi kibicami" - powiedział PAP Silva.

Wskazał, że w całej Portugalii od kilku miesięcy utrwalił się "wizerunek Anglii jako źródła brytyjskiego wariantu koronawirusa". Przypomniał, że właśnie poprzez ten szczep SARS-CoV-2 na początku lutego doszło do całkowitego paraliżu portugalskiej służby zdrowia.

Tragiczna śmierć polskiego piłkarza. Wieloletni kapitan zespołu zginął w wypadku z udziałem łosia

Obawy mieszkańców Porto przed finałem LM

Tymczasem publiczna telewizja RTP przypomina o innej kwestii bezpieczeństwa, jaką będzie zapewnienie ochrony mieszkańcom Porto w dniu finału LM przed ewentualnymi aktami przemocy angielskich chuliganów. Przypomina, że do czwartku dotarło do miasta ośmiu oficerów brytyjskiej policji, aby wesprzeć portugalskich funkcjonariuszy. Stacja uważa też, że kłopot dla stróżów prawa mogą stanowić brytyjscy turyści, którzy już od kilku dni są w Porto, choć nie posiadają biletu na mecz. RTP wskazuje, że to właśnie kilku z nich wdało się w bójki z policją w czwartek wieczorem

Jak wyjaśnił w piątek Cardoso da Silva, oficer policji w Porto, w sobotę w wybranych częściach miasta ze względu na bezpieczeństwo konieczne będzie zamknięcie niektórych sklepów. 

"Mamy nadzieję, że handlowcy zrozumieją, że to konieczne i zastosują się do naszych wskazówek" - dodał.Tymczasem jak powiedział PAP niezależny ekonomista Miguel Monteiro, wymaganie w okresie pandemii zamykania biznesu w sytuacji licznej obecności brytyjskich turystów może być negatywnie ocenione przez handlowców. "Wielu przedsiębiorców czekało na tę chwilę, szczególnie w sytuacji, kiedy do Lizbony i Algarve po długich miesiącach restrykcji masowo docierają dziś wczasowicze z Wysp Brytyjskich" - zaznaczył Monteiro.

Miroslav Klose usłyszał diagnozę i przeżył szok! Musiał zrezygnować z pracy dla Niemców

Raport z Opalenicy. Arkadiusz Milik nie straci Euro, małe problemy Macieja Rybusa
Sonda
Kto wygra Ligę Mistrzów w sezonie 2020/2021?
Najnowsze