Juventus Turyn - FC Barcelona. Tak wyglądały poprzednie starcia finalistów Ligi Mistrzów

Autor: YouTube Poprzednie mecze pomiędzy Juventusem a Barceloną.

Liga Mistrzów: Juventus Turyn - FC Barcelona. Tak wyglądały poprzednie starcia Juve z Barcą [WIDEO]

2015-06-04 16:10

Historia meczów Juventus Turyn - FC Barcelona sięga 1970 roku. Od tamtej pory finaliści Ligi Mistrzów 2014/2015 mierzyli się ze sobą na arenie europejskiej ośmiokrotnie, a spotkanie w Berlinie będzie ich dziewiątym oficjalnym starciem. Jak wyglądały poprzednie pojedynki Juventusu i Barcelony?

20.10.1970; Puchar Miast Targowych (2. runda): Barcelona - Juventus 1:2

03.11.1970; Puchar Miast Targowych (2. runda): Juventus - Barcelona 2:1

W sezonie 1970/1971 Juventus i Barcelona spotkały się w 1/16 finału Pucharu Miast Targowych. Oba spotkania - i w Turynie i w Barcelonie - miały taki sam przebieg. Najpierw na dwubramkowe prowadzenie wychodziło "Juve", a "Barca" zdobywała gola kontaktowego. Dwukrotnie wygrała "Stara Dama" 2:1, a gola w rewanżu zdobył nawet znany dziś trener Fabio Capello.

Liga Mistrzów: Juventus Turyn - FC Barcelona. Korzystny bilans Juve w meczach z Barcą

05.03.1986; Puchar Europy (1/4 finału): Barcelona - Juventus 1:0

Trzeci oficjalny mecz Juventusu z Barceloną w historii miał miejsce w ćwierćfinale Pucharu Europy w sezonie 1985/1986. W pierwszym meczu w Barcelonie długo utrzymywał się bezbramkowy remis, ale w końcówce spotkania pięknego gola z dystansu zdobył Julio Alberto.

19.03.1986; Puchar Europy (1/4 finału): Juventus - Barcelona 1:1

W rewanżu choć to gospodarze powinni atakować, jako pierwsi stracili gola. Bramkę dla gości zdobył Archibald, co mocno skomplikowało sytuację Juventusu. Kilkanaście minut później wyrównał co prawda Michel Platini, ale to było wszystko, co mogła zrobić "Stara Dama" w tym spotkaniu.

10.04.1991; Puchar Zdobywców Pucharów (1/2 finału): Barcelona - Juventus 3:1

W półfinale Pucharu Zdobywców Pucharów w sezonie 1990/1991 Barcelona i Juventus ponownie trafiły na siebie. W pierwszym meczu Katalończycy odnieśli pewne zwycięstwo 3:1. Wówczas dla gospodarzy dwa razy trafił Stoiczkow i raz Goikoetxea, a dla "Juve" bramkę zdobył Casiraghi.

24.04.1991; Puchar Zdobywców Pucharów (1/2 finału): Juventus - Barcelona 1:0

W rewanżu Barcelona utrzymała prowadzenie z pierwszego spotkania i mimo pięknego gola z rzutu wolnego Baggio i tak awansowała do finału rozgrywek. Dodajmy, że w drugim półfinale mierzył się Manchester United z... Legią Warszawa. Wówczas górą były "Czerwone Diabły".

09.04.2003; Liga Mistrzów (1/4 finału): Juventus - Barcelona 1:1

W sezonie 2002/2003 los skojarzył obie drużyny w ćwierćfinale Ligi Mistrzów. W pierwszym spotkaniu padł korzystny dla Barcelony wynik 1:1. Wówczas bramkę dla Juventusu zdobył Montero, a odpowiedział Saviola.

22.04.2003; Liga Mistrzów (1/4 finału): Barcelona - Juventus 1:1, 1:2 po dogr.

Rewanż długo toczył się po myśli Barcelony, która dzięki korzystnemu wynikowi na wyjeździe mogła awansować nawet przy stanie 0:0. Na początku drugiej połowy gola dla gości zdobył jednak Nedved, ale kilka minut później odpowiedział Xavi. Doszło więc do dogrywki, a w niej górą okazał się Juventus, który awansował do półfinału dzięki bramce Zalayety w 114 minucie spotkania. Warto dodać, że w sobotnim finale może zagrać kilku piłkarzy, którzy pamiętają tamte dwumecze. Są to Xavi i Gianluigi Buffon. Co ciekawe w obu tamtych spotkaniach zagrał też obecny trener Barcelony Luis Enrique.

2005; Puchar Gampera: Barcelona - Juventus 2:2

Oba zespoły spotkały się też przed sezonie 2005/2006 w towarzyskim meczu o Puchar Gampera, który jest każdego roku organizowany przez klub z Camp Nou. Wówczas po 90. minutach był remis 2:2, a w rzutach karnych wygrał Juventus.