Liga Mistrzów przejdzie rewolucję! To już pewne, UEFA zatwierdziła gigantyczne zmiany

2022-05-10 22:14
Liga Mistrzów, puchar
Autor: AP PHOTO Puchar Ligi Mistrzów

Stało się to, o czym mówiono od dłuższego czasu. Liga Mistrzów w obecnym kształcie już niedługo przejdzie do lamusa! Mianowicie od sezonu 2024/25 najbardziej prestiżowe rozgrywki w Europie będą wyglądać zupełnie inaczej. UEFA zatwierdziła zmiany podczas wtorkowego posiedzenia. Kibiców czeka prawdziwa rewolucja!

We wtorek (10 maja) odbyło się posiedzenie Komitetu Wykonawczego UEFA, na którym podjęto wiele kluczowych decyzji. Działacze obradowali m.in. nad kształtem i harmonogramem zbliżających się mistrzostw Europy w 2024 roku. Jednym z kluczowych punktów spotkania był jednak format europejskich pucharów. Już w zeszłym roku poinformowano, że najbardziej prestiżowe rozgrywki na Starym Kontynencie czeka rewolucja, a posiedzenie we Wiedniu okazało się ostatecznym gwoździem do trumny dla starej formuły. Włodarze europejskiego futbolu zatwierdzili ogromne zmiany, do których kibice z pewnością będą musieli się przyzwyczaić.

Reprezentacja Ukrainy wraca do gry! Wystąpią w specjalnych koszulkach, jest też polski akcent

Jak Robert Lewandowski wypada w rankingu najbogatszych piłkarzy świata? Dowiesz się w galerii poniżej!

Rewolucja w Lidze Mistrzów. Zmiany od 2024 roku

Najważniejsza zmiana w Lidze Mistrzów od sezonu 2024/25 dotyczy liczby zespołów. Dotychczas były to 32 kluby, ale UEFA zdecydowała się rozszerzyć rozgrywki o 4 miejsca. Te zostaną przyznane: jednej drużynie z piątej federacji w pięcioletnim rankingu krajowym UEFA (2018/19 - 2022/23), dwóm drużynom z dwóch najlepszych federacji w rankingu krajowym UEFA za poprzedni sezon i jednej drużynie z eliminacji w ścieżce mistrzowskiej. To ostatnie kryterium dotyczy m.in. mistrza Polski, którego szanse na udział w Champions League teoretycznie wzrastają. Sama faza grupowa będzie wyglądać jednak zupełnie inaczej!

Fani piłki nożnej będą w szoku. Czekają ich ogromne zmiany, gra FIFA 23 będzie ostatnią

Sonda
Kto wygra Ligę Mistrzów 2021/22?

Dobrze znana formuła fazy grupowej przestanie istnieć. Rozgrywki od sezonu 2024/25 będą prowadzone w tzw. systemie szwajcarskim. W pierwszym etapie rywalizacji każdy z zespołów rozegra po 8 spotkań z ośmioma różnymi przeciwnikami. Wszystkie 36 drużyn znajdzie się w jednej lidze, ale na potrzeby terminarza będą podzielone na cztery koszyki na podstawie współczynnika klubowego UEFA. Z tego systemu wyklaruje się faza pucharowa, do której awansuje m.in. osiem najlepszych zespołów w tabeli. Pozostałych szesnaście zmierzy się w dwumeczach barażowych. Podobny format wprowadzono też w Lidze Europy i Lidze Konferencji Europy. Jedyna różnica dotyczy LKE - tam drużyny będą rywalizować w 6 kolejkach, a nie 8.

Jan Tomaszewski: Lewandowski powinien zostać w Bayernie!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze