We wtorek (10 maja) odbyło się posiedzenie Komitetu Wykonawczego UEFA, na którym podjęto wiele kluczowych decyzji. Działacze obradowali m.in. nad kształtem i harmonogramem zbliżających się mistrzostw Europy w 2024 roku. Jednym z kluczowych punktów spotkania był jednak format europejskich pucharów. Już w zeszłym roku poinformowano, że najbardziej prestiżowe rozgrywki na Starym Kontynencie czeka rewolucja, a posiedzenie we Wiedniu okazało się ostatecznym gwoździem do trumny dla starej formuły. Włodarze europejskiego futbolu zatwierdzili ogromne zmiany, do których kibice z pewnością będą musieli się przyzwyczaić.
Reprezentacja Ukrainy wraca do gry! Wystąpią w specjalnych koszulkach, jest też polski akcent
Jak Robert Lewandowski wypada w rankingu najbogatszych piłkarzy świata? Dowiesz się w galerii poniżej!
Rewolucja w Lidze Mistrzów. Zmiany od 2024 roku
Najważniejsza zmiana w Lidze Mistrzów od sezonu 2024/25 dotyczy liczby zespołów. Dotychczas były to 32 kluby, ale UEFA zdecydowała się rozszerzyć rozgrywki o 4 miejsca. Te zostaną przyznane: jednej drużynie z piątej federacji w pięcioletnim rankingu krajowym UEFA (2018/19 - 2022/23), dwóm drużynom z dwóch najlepszych federacji w rankingu krajowym UEFA za poprzedni sezon i jednej drużynie z eliminacji w ścieżce mistrzowskiej. To ostatnie kryterium dotyczy m.in. mistrza Polski, którego szanse na udział w Champions League teoretycznie wzrastają. Sama faza grupowa będzie wyglądać jednak zupełnie inaczej!
Fani piłki nożnej będą w szoku. Czekają ich ogromne zmiany, gra FIFA 23 będzie ostatnią
Dobrze znana formuła fazy grupowej przestanie istnieć. Rozgrywki od sezonu 2024/25 będą prowadzone w tzw. systemie szwajcarskim. W pierwszym etapie rywalizacji każdy z zespołów rozegra po 8 spotkań z ośmioma różnymi przeciwnikami. Wszystkie 36 drużyn znajdzie się w jednej lidze, ale na potrzeby terminarza będą podzielone na cztery koszyki na podstawie współczynnika klubowego UEFA. Z tego systemu wyklaruje się faza pucharowa, do której awansuje m.in. osiem najlepszych zespołów w tabeli. Pozostałych szesnaście zmierzy się w dwumeczach barażowych. Podobny format wprowadzono też w Lidze Europy i Lidze Konferencji Europy. Jedyna różnica dotyczy LKE - tam drużyny będą rywalizować w 6 kolejkach, a nie 8.