Ile może zarobić Robert Lewandowski w Lidze Mistrzów? Najważniejsze rozgrywki wracają do gry!

2019-09-17 8:30 DaO
Robert Lewandowski, Bayern Monachium
Autor: AP Robert Lewandowski

Kibice piłkarscy znów będą mogli żyć meczami niemal przez cały tydzień. A wszystko za sprawą Ligi Mistrzów, która wraca we wtorkowy wieczór! Najważniejsze klubowe rozgrywki na Starym Kontynencie elektryzują wszystkich. W najbliższych tygodniach dojdzie do wielu ekscytujących rywalizacji. Drużyny będą walczyły nie tylko o triumf w rozgrywkach, ale także o ogromne pieniądze. A w tym wszystkim udział wezmą również Polacy.

Połowa września to prawdopodobnie ulubiony moment fanów piłki nożnej. Pomijając wielkie turnieje reprezentacyjne ciężko znaleźć bardziej emocjonujące rozgrywki niż Liga Mistrzów. Jak co roku do boju o najważniejsze klubowe trofeum staną trzydzieści dwa zespoły. Ale tylko niektóre z nich są w gronie faworytów do końcowego triumfu. I w zasadzie co sezon to grono jest niemal takie samo.

Real Madryt, FC Barcelona, Liverpool, Paris Saint-Germain, Bayern Monachium czy Manchester City. Zespoły te przez ekspertów niemal zawsze typowane są do zwycięstwa w Lidze Mistrzów. Niespodzianki zdarzają się bardzo rzadko. W zasadzie ostatnia taka miała miejsce w sezonie 2003/2004, kiedy to do finału doszły FC Porto i AS Monaco, a więc drużyny spoza europejskiego topu.

W ubiegłym roku Liverpool przerwał hegemonię Realu Madryt i w najbliższych miesiącach będzie bronił tytułu. Rzecz jasna nie będzie to sprawa prosta. Co najważniejsze z punktu widzenia polskiego kibica, będzie można emocjonować się występami reprezentantów Polski. O spełnienie marzeń powalczą m.in. Robert Lewandowski, Wojciech Szczęsny, czy Arkadiusz Milik.

Liga Mistrzów to nie tylko piłka nożna, ale w dużej mierze ogromny biznes dla klubów. Na tych elitarnych rozgrywkach można zarobić astronomiczne kwoty. Za sam awans do fazy grupowej Champions League każdy z 32 klubów otrzyma po 15,25 mln euro. Ponadto każde zwycięstwo wyceniane jest na 2,7 mln euro. Awans do każdej kolejnej fazy Ligi Mistrzów również ma swoje odzwierciedlenie w pieniądzach. W dodatku pozostają kwoty do podziału z praw telewizyjnych oraz historycznego rankingu klubowego. Najlepiej zobrazować to na przykładzie. Gdyby Bayern Lewandowskiego awansował do finału Ligi Mistrzów, mógłby liczyć na dochody przekraczające nawet 100 mln euro. A trzeba pamiętać, że nagrody od UEFA to tylko część przychodów klubu z występów w tych elitarnych rozgrywkach.

Najnowsze