Piłka nożna, Iran, reprezentacja, mundial 2022

i

Autor: AP Piłkarze Iranu odpadli z mundialu. To sprowokowało tragedię

Koszmar po meczu mundialu

Kibic został zamordowany, bo cieszył się z niepowodzenia kadry w MŚ. Dramatyczne szczegóły okropnej zbrodni

2022-12-01 16:12

Dramatyczne informacje nadeszły z Iranu. Według jednej z grup walczących o prawa człowieka, siły bezpieczeństwa zastrzeliły tam człowieka, który celebrował… odpadnięcie reprezentacji Iranu z mistrzostw świata. Przypomnijmy, że stało się to po tym jak Persowie ulegli USA 0:1 w ostatnim meczu grupowym i pożegnali się z turniejem.

Iran Human Rights (Prawa Człowieka w Iranie) to mająca siedzibę w Norwegii grupa zajmująca się walką o ludzką godność w tym policyjnym państwie i dokumentowaniem bezprawia. Przekazała wiadomość o tragedii, której ofiarą stał się 27-letni Mehran Samak w mieście Bandar Anzali na północy kraju nad Morzem Kaspijskim. Pokazano nagranie z pogrzebu i z manifestacji, podczas których miało dojść do zastrzelenia mężczyzny. Początkowo policja odmówiła wydania ciała rodzinie, choć tłum ludzi protestował przeciwko temu przed siedzibą szpitala.

Selekcjoner reprezentacji podał się do dymisji! Szokująca wiadomość w trakcie mundialu, nawiązał do sytuacji w kraju

Jak doszło do tragedii? Świadkowie twierdzą, że Mehran Samak jechał samochodem i głośno trąbił tuż po zakończeniu meczu Iranu z USA, przesądzającego o tym, że perska ekipa wylatuje z mundialu. Wtedy oddano w kierunku auta strzały. Jeden z nich trafił nieszczęśnika w głowę. Według doniesień Iran Human Rights, zabójstwa dokonała służba bezpieczeństwa.

Później wyszło na jaw, że pomocnik reprezentacji Iranu Saeid Ezatolahi, który wystepował w mundialu, pochodzi z tego samego miasta, w którym doszło do dramatu i znał zastrzelonego ze wspólnej gry w piłkę w młodości.

Tyle będzie jeszcze pracował Michniewicz z reprezentacją? Tomaszewski nie ma wątpliwości, wskazał konkretną datę

Nie skomentował okoliczności śmierci przyjaciela, ale napisał: „Pewnego dnia maski opadną, prawda wyjdzie na jaw”. Dodał: „Na to nie zasługuje nasza młodzież. To nie jest to, na co zasługuje nasz naród”.

Sytuacja związana z prawami człowieka jest w Iranie napięta od dawna, szczególnie po zagadkowej śmierci 22-letniej Mahsy Amini, oskarżonej o obrazę kraju i aresztowanej przez policję. Piłkarze z Iranu zaprotestowali przeciwko cenzurze i łamaniu praw człowieka poprzez powstrzymanie się od śpiewania hymnu podczas pierwszego meczu mundialu z Anglią.

Przepiękna Chorwatka rozsierdziła Katarczyków. Chodzi o wyzywające zdjęcia ze stadionu, pokazuje dużo

Po tym geście piłkarze otrzymali groźby i mocne sygnały ze strony władz Iranu, że kolejna taka niesubordynacja może się skończyć poważnymi konsekwencjami. Piłkarze śpiewali potem hymn dwukrotnie w meczach z Walią i USA, ale na trybunach słychać było buczenie z sektorów irańskich fanów.

Organizacja Iran Human Rights szacuje, że co najmniej 448 osób, w tym 60 dzieci, zostało zabitych przez siły bezpieczeństwa w czasie ogólnokrajowych protestów.

Polska cierpiała. Szczęsny bohaterem. Komentarz po meczu Polska - Argentyna
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze