Granit Xhaka

i

Autor: Creative Commons Granit Xhaka

MŚ Katar 2022

Obsceniczny gest reprezentanta Szwajcarii. Jawna prowokacja, zupełnie się z tym nie krył

2022-12-02 23:57

Reprezentacja Szwajcarii pokonała Serbię 3:2, dzięki czemu zapewniła sobie awans do 1/8 finału MŚ w Katarze. Jeszcze przed rozpoczęciem spotkania wiadomo było, że atmosfera będzie gorąca i znalazło to swoje potwierdzenie w rzeczywistości. W trakcie spotkania nerwów na wodzy nie potrafił utrzymać m.in. Granit Xhaka. Kapitan Helwetów w pewnym momencie wykonał obsceniczny gest w kierunku ławki rezerwowych rywala i niewykluczone, że czeka go za to kara.

Niesnaski z przeszłości

Do spięć podczas meczów Szwajcaria – Serbia dochodziło już w przeszłości. Taka sytuacja miała miejsce choćby podczas MŚ 2018, gdy oba zespoły także spotkały się w fazie grupowej. Helweci po golach Xhaki i Shaqiriego wygrali 2:1, ale więcej niż o meczu mówiło się o zachowaniu obu piłkarzy. Radość po bramkach okazywali bowiem poprzez ułożenie z dłoni orła z dwiema głowami, który jest symbolem Albanii. W dodatku jest to gest uznawany za nacjonalistyczny, przez co zakazany na stadionach. Obaj zawodnicy musieli zapłacić za ten wybryk po 10 tys. euro kary.

Serbia - Szwajcaria WYNIK: Szwajcarzy pogrążyli Serbów! Zwycięstwo po fenomenalnym meczu, grad goli

Niczego się nie nauczyli?

Granit Xhaka po całej sytuacji swoje zachowanie próbował tłumaczyć emocjami. - To były czyste emocje. Wykonałem ten gest nie w stosunku do Serbów, a ludzi, którzy zawsze mnie wspierali. Z miejsca, gdzie są korzenie moich rodziców – mówił wówczas. Przed rozpoczęciem tego meczu przepraszał za sytuację sprzed czterech lat, tłumacząc to głupotą i młodym wiekiem. Problem w tym, że… ponownie dopuścił się niezbyt eleganckiego zachowania. Tym razem kamery zarejestrowały, jak w pewnym momencie 30-latek ostentacyjnie łapie się za krocze, wykrzykując coś przy tym w kierunku ławki rywala. Ta rzecz jasna nie pozostała mu dłużna.

Kluczowy piłkarz reprezentacji Polski wykuruje się na mecz z Francją? Znakomite informacje przed meczem 1/8 finału MŚ

Także Xherdana Shaqiriego niczego nie nauczyła sytuacja sprzed czterech lat. 31-latek w piątkowy wieczór otworzył wynik spotkania, a zdobytą bramkę celebrował przed sektorem serbskich fanów. Reprezentant Szwajcarii odwrócił się do nich plecami, wskazując przy tym na swoje nazwisko na koszulce. W jego kierunku momentalnie poleciał stos przedmiotów m.in. zapalniczek czy butelek. Trudno nie odnieść wrażenia, że zarówno Shaqiri jak i Xhaka działali z premedytacją i niewykluczone, że za prowokacyjne zachowanie spotka ich kara. Wszystko powinno wyjaśnić się w ciągu najbliższych dni.

QUIZ! Ile wiesz o piłkarskich mistrzostwach świata?

Pytanie 1 z 15
Kiedy odbyły się pierwsze mistrzostwa świata?
Listen to "SuperSport" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze