Autor: AP PHOTO Szymon Marciniak

Polski sędzia ponownie zaimponował

Tak Szymon Marciniak skomentował gest wobec Kyliana Mbappe. Wspaniałe zachowanie, wykazał się ogromną empatią

2022-12-21 13:19

Szymon Marciniak stanął w niedzielę przed ogromnym wyzwaniem, został bowiem wyznaczony jako arbiter główny meczu finałowego MŚ pomiędzy Argentyną a Francją. Polski arbiter poradził sobie znakomicie, zaliczając niemal bezbłędne zawody i będąc jednym z pozytywnych bohaterów tego starcia. 41-latek ogromną klasę pokazał także po zakończeniu meczu, kiedy pocieszał zrozpaczonego Kyliana Mbappe. Teraz urodzony w Płocku sędzia postanowił zdradzić kulisy tego zdarzenia.

Mecz godny finału

Spotkanie pomiędzy Argentyną i Francją zapowiadało się znakomicie, ale rzeczywistość wielokrotnie przerosła oczekiwania. Obie drużyny stworzyły bowiem kapitalny spektakl, w którym sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. Do przerwy dwoma golami prowadzili „Albicelestes”, ale zaledwie minuta wystarczyła Kylianowi Mbappe, aby w końcówce doprowadzić do wyrównania i dogrywki. Tam jako pierwszy do siatki trafił Leo Messi, ale genialny 23-latek i na to znalazł odpowiedź – ustrzelił hat-tricka, dzięki któremu o końcowym triumfie musiały rozstrzygnąć rzuty karne. W tych lepsi okazali się jednak podopieczni Lionela Scaloniego, którzy zwyciężyli 4:3. Dla Argentyny był to pierwszy triumf w MŚ od 1986 roku.

Argentyński bramkarz znowu to zrobił. Ponownie zakpił z rywala, żenujące zachowanie

Świetny Marciniak

Choć piłkarze zawiesili poprzeczkę na niesamowicie wysokim poziomie, trzeba przyznać, że mimo to Szymon Marciniak był jednym z najlepszych aktorów tego widowiska. Polski arbiter stanął przed ogromnym wyzwaniem, któremu podołał koncertowo. 41-latek oraz jego asystenci we wszystkich kluczowych sytuacjach podejmowali prawidłowe decyzje, za co spotkały ich zasłużone słowa pochwały. Uznanie wobec pracy sędziów wyrazili już m.in. Howard Webb, Pierluigi Collina czy Marcus Merk. Marciniaka docenił także niemiecki portal „Kicker”, który wystawił mu najwyższą możliwą notę – 1.0 (niemiecki system ocen zakłada, że im niższa w skali 1-6 ocena, tym lepszy występ. 1.0 oznacza więc klasę światową – red.). W opozycji stanął jedynie rozgoryczony finałową porażką francuski dziennik „L’Equipe”, który w skali 1-10 wystawił mu ocenę 2.

Tragedia w Argentynie. 5-latek w śpiączce, inna osoba nie żyje. Z wielkiej fety wyszła zadyma

Wspaniały gest

Marciniak zaimponował jednak nie tylko w trakcie meczu, ale i po jego zakończeniu. Kamery uchwyciły bowiem jak polski arbiter po ostatnim gwizdku pociesza Kyliana Mbappe. Francuski gwiazdor był załamany finałową porażką, a słowa pocieszenia skierował w jego stronę m.in. nasz eksportowy sędzia. – Widziałem, że gość jest przybity. Ściągnął mnie wzrokiem. Zbiliśmy piatkę. Pocieszałem go ,bo mecz był niesamowity. Nie chce myśleć co on tam miał w głowie – przyznał Marciniak, a jego słowa są najlepszym potwierdzeniem tezy, że imponuje klasą nie tylko na zielonej murawie, ale przede wszystkim poza nią.

Czy Szymon Marciniak dobrze sędziował finał mistrzostw świata?