Robert Lewandowski

i

Autor: Cyfra Sport Robert Lewandowski

Zawodnicy muszą uważać

Zdrowie polskich piłkarzy zagrożone. Ekspert grzmi przed mundialem. Mowa o niebezpiecznych objawach

2022-11-16 10:34

Mundial w Katarze pod wieloma względami będzie wyjątkowy. Ale w wielu przypadkach nie ma to znaczenia pozytywnego, bo zawodnicy będą musieli przyzwyczaić się do zupełnie innych warunków. Jedną z przeszkód, które mogą utrudnić im rozgrywanie meczów na bardzo dużej intensywności są warunki pogodowe. Okazuje się, że te mogą stanowić nawet zagrożenie dla ich zdrowia.

Po raz pierwszy mistrzostwa świata nie będą rozgrywane latem, a późną jesienią. Wszystko ze względu na miejsce, gdzie mundial się odbędzie. Katar nie jest miejscem z łagodnym klimatem i latem potrafią panować tam ekstremalne warunki. Dlatego nie zdecydowano się, aby turniej rozgrywać na przełomie czerwca i lipca. Ale i w listopadzie pogoda nie będzie aż tak łaskawa.

Zdrowie piłkarzy zagrożone. Ekspert mówi o wielkim niebezpieczeństwie

Bo nawet teraz w Katarze mamy ponad 30-stopniowe upały, a nocą temperatura nie spada poniżej 20 stopni. Rozgrywanie meczów w takich warunkach nie będzie łatwe. W rozmowie z portalem WP SportoweFakty profesor Jan Chmura, doradca selekcjonera ds. przygotowania fizycznego powiedział, jakie zagrożenie czyha na piłkarzy. - Średnia temperatura o tej porze w Katarze z ostatnich dziesięciu lat to 28,5 stopni, a to granica obciążenia termicznego, gdzie zaczyna się tzw. stres cieplny - zauważył Chmura.

Profesor wyjaśnił, czym jest stres cieplny i czym może grozić. - Po przekroczeniu temperatury 28,5 stopni Celsjusza występuje coraz mniejsza tolerancja mózgu na gorąco. Dochodzi do jego przegrzania tj. hipertermii, która jest bardzo niebezpieczna. Objawem może być m.in. obniżenie zdolności wysiłkowych i poznawczych (procesów analityczno-decyzyjnych). Zwłaszcza w przypadku zawodników, którzy mają małą tolerancję na wysoką temperaturę. Selekcjoner musi wiedzieć, jak wygląda ta kwestia u poszczególnych piłkarzy - wyjaśnił.  - Rozgrywanie mundialu w takich warunkach jest zagrożeniem dla piłkarzy. Chcę, by to wybrzmiało. Według mnie zdrowie graczy powinno być priorytetem - podkreślił Chmura.

Sonda
Czy Polska wyjdzie z grupy na MŚ 2022 w Katarze?
Mateusz Borek o Lewandowskim, Zielińskim i mundialu
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze