Craig Brown

i

Autor: AP

Żałoba

Legendarny selekcjoner nie żyje. Z reprezentacją grał na mistrzostwach świata, za kilka dni obchodziłby urodziny

2023-06-26 19:46

Tragiczne wieści dla kibiców piłki nożnej. Legendarny Craig Brown nie żyje. Jako ostatni selekcjoner awansował on z reprezentacją Szkocji na mistrzostwa świata, a wcześniej grał z nią na Euro 1996. Szkot zmarł w wieku 82 lat, zaledwie kilka dni przed 83. urodzinami.

Tragiczna wiadomość ukazała się w angielskich mediach w poniedziałkowe popołudnie. Craig Brown 1 lipca obchodziłby 83. urodziny, ale zmarł kilka dni przed początkiem nowego miesiąca. Szkot jest w ojczyźnie postacią legendarną, bo to on jako ostatni selekcjoner zagrał z piłkarską reprezentacją na mistrzostwach świata. Miało to miejsce w 1998 roku we Francji, a dwa lata wcześniej awansował ze Szkocją na Euro 1996. Już wcześniej Brown błysnął trenerskimi umiejętnościami, bo w 1989 r. doprowadził reprezentację Szkocji U-16 do finału mistrzostw świata w tej kategorii wiekowej. Pracę ze szkocką kadrą zakończył w 2001 r. po nieudanych eliminacjach do Euro 2000 i MŚ 2002. Później pracował jeszcze w angielskim Preston North End i szkockich Motherwell oraz Aberdeen.

Nie żyje Craig Brown. Legendarny selekcjoner zmarł w wieku 82 lat

Zanim Brown został uznanym trenerem, był solidnym piłkarzem. Szkot grał na pozycji pomocnika, a jego pierwszym klubem było Glasgow Rangers. Pobyt ten nie był szczególnie udany, ale jako rezerwowy dwukrotnie cieszył się z mistrzostwa kraju i Pucharu Szkocji. Później przez kilka lat reprezentował barwy Dundee FC i Falkirk FC, ale w tych klubach również nie przebił się na szerszą skalę. W 1971 r. w wieku 31 lat zakończył karierę, na co wpływ miały liczne poważne kontuzje kolana, które było operowane aż pięć razy. Brown szybko odnalazł się w roli trenera i został w tej roli prawdziwą szkocką legendą.

"Jesteśmy głęboko zasmuceni wiadomością o odejściu byłego menedżera Craiga Browna. W tym bardzo smutnym czasie myśli i kondolencje wszystkich pracowników Motherwell FC są z rodziną i bliskimi przyjaciółmi Craiga" - napisał na Twitterze były klub Szkota.

Sonda
Czy Polska awansuje na Euro 2024?
Najnowsze