FC Barcelona

Autor: AP PHOTO FC Barcelona

Blaugrana bliżej mistrzostwa

FC Barcelona lepsza w hicie! Atletico marnowało sytuacje na potęgę, Lewandowski z fatalnym pudłem

2023-04-23 18:12

FC Barcelona zrobiła kolejny krok w kierunku mistrzostwa Hiszpanii! Po dwóch słabszych meczach i dwóch remisach z rzędu w lidze, podopiecznym Xaviego udało się odnieść zwycięstwo. I to w hicie, w którym Blaugrana mierzyła się z niepokonanym od 8 stycznia Atletico Madryt. Jedyną bramkę w spotkaniu zdobył Ferran Torres. Robert Lewandowski ponownie nie zachwycił.

FC Barcelona - Atletico Madryt 1:0 (0:0)

Bramki: Torres 44'

Żółte kartki: Alonso, Busquets, Gavi, Raphinha - Savić, Barrios, Morata, Saul, Griezmann, Gimenez, Hermoso

Barcelona: Ter Stegen - Araujo, Kounde, Alonso (61. Garcia), Balde - de Jong (79. Kessie), Busquets, Gavi - Raphinha (90+1), Lewandowski, Torres (61. Pedri)

Atletico: Oblak - Molina, Gimenez, Savić, Hermoso (79. Hermoso) - Carrasco, de Paul, Witsel (59. Morata), Lemar (66. Niguez) - Griezmann, Correa (59. Barrios)

Jeszcze kilka tygodni temu wydawało się, że FC Barcelona może już pomału otwierać szampany i świętować mistrzostwo Hiszpanii. I choć sytuacja zespołu Xaviego nadal byłat fantastyczna, ostatnie mecze nie napawają optymizmem fanów z Camp Nou. Blaugrana z Gironą i Getafe zagrała źle, nudno i zdobyła tylko 2 z 6 możliwych punktów. Szansą na przełamanie było starcie z Atletico Madryt.

Zespół ze stolicy Hiszpanii od stycznia był jednak w fenomenalnej formie i nie przegrywał spotkań. Dlatego niedzielne starcie było wyzwaniem dla Barcelony, które mogło rozpocząć się dla niej fatalnie. Już w pierwszej minucie Antoine Griezmann wykorzystał błąd Sergio Busquetsa i oddał strzał zza pola karnego. Do szczęścia zabrakło milimetrów, bo piłka odbiła się od poprzeczki.

W kolejnych fragmentach spotkania więcej było walki w środku pola niż akcji podbramkowych. Dużo było indywidualnych starć, które nieco zaogniały sytuację na murawie. Dopiero w 44. minucie fani na Camp Nou mogli cieszyć się z gola. A strzałem zza pola karnego zdobył go Ferran Torres i Blaugrana do szatni schodziła z prowadzeniem.

Po zmianie stron spotkanie się ożywiło. Zwłaszcza za sprawą Atletico, które próbowało doprowadzić do wyrównania. Próbował Yannick Carrasco, próbował Rodrigo de Paul, ale celowniki piłkarzy gości były w niedzielę bardzo rozregulowane i większość strzałów była niecelna. A jeśli już m.in. Griezmann trafił w bramkę, na posterunku był Marc-Andre ter Stegen.

Ze skutecznością na bakier byli również gospodarze. Z najbliższej odległości nie trafił Raphinha, a świetną okazję zmarnował również Robert Lewandowski, który od połowy boiska pędził sam na bramkę rywali i fatalnie spudłował, próbując oddać strzał z siedemnastego metra. Madryckiej ekipie ostatecznie nie udało się doprowadzić do wyrównania i Barcelona po dwóch remisach z rzędu zdobyła komplet punktów.

FC Barcelona - Atletico Madryt

Witamy w relacji na żywo z meczu FC Barcelona - Atletico Madryt. Początek rywalizacji zaplanowano na godzinę 16:15. Bądźcie z nami!

Dzień dobry! Zapraszamy na relację na żywo z meczu ligi hiszpańskiej. FC Barcelona na własnym stadionie zmierzy się z Atletico Madryt!

Takie spotkania zawsze elektryzują fanów ligi hiszpańskiej. Starcia Barcelony z Atletico Madryt należą to kategorii hitów La Liga i spotkania na miarę hitu dziś oczekujemy. Choć ostatnie mecze Blaugrany nie napawają optymizmem, jeśli chodzi o atrakcyjność. Lider ligi bezbramkowo zremisował zarówno z Gironą jak i Getafe.

A przecież nie są to zespoły, które biją się o najwyższe lokaty w lidze. To co kibiców Barcelony może martwić najbardziej, to słaby pomysł na grę ekipy Xaviego. Zwłaszcza, że do dwóch bezbarwnych spotkań w lidze trzeba doliczyć wysoką porażkę z Realem Madryt w Pucharze Króla. Kwiecień dla Barcelony jest więc bardzo nieudany.

Po drugiej stronie jest natomiast Atletico Madryt. Zespół ze stolicy Hiszpanii nie przegrał ligowego spotkania od 8 stycznia, kiedy to poległ z... Barceloną. Dzięki tak fantastycznej serii Atletico nadal może myśleć o wicemistrzostwie. Gdyby madryckiej ekipie udało się dzisiaj wygrać, traciłaby zaledwie dwa punkty do Realu.

Zawodnicy obu zespołów są już na murawie. Za moment pierwszy gwizdek w spotkaniu!

Zaczynamy!

2'

Poprzeczka ratuję Barcelonę! Fatalna strata Busquetsa i strzał Griezmanna. Francuz pomylił się o milimetry!

5'

Pierwsze chwile spotkania pod dyktando Atletico, które spokojnie buduje ataki pozycyjne. Wszystko dzieje się jednak daleko od bramki ter Stegena.

7'

Molina próbował przedrzeć się prawą stroną boiska i w zasadzie ta sztuka mu się udała. Dośrodkowanie nie było już tak udane jak cała akcja Argentyńczyka.

10'

Raphinhi udało się minąć Hermoso i to samo próbował zrobić z Carrasco. Belg skutecznie powstrzymał szarżę rywala.

13'

Dośrodkowanie z lewej strony pola karnego i główkę z Carrasco próbował wygrać Raphinha. Brazylijczyk musiał uznać wyższość rywala.

16'

Barcelona powoli zaczyna przejmować inicjatywę. Atletico całą drużyną ustawione na własnej połowie boiska.

17'

Zamieszanie w polu karnym Atletico! Lewandowski świetnie zakręcił Saviciem i oddał strzał. Uderzenie zostało jednak zablokowane. Dobijać starał się Torres, ale i on został powstrzymany.

20'

Strzał Correi. Piłka leciała zbyt wolno, aby ter Stegen miał jakiekolwiek problemy przy interwencji.

24'

Dobre podanie Lewandowskiego do Gaviego, który chciał wrzucić piłkę na piąty metr. Na oddanie strzału czyhał już Raphinha. Tego uprzedził natomiast Oblak.

27'

Ostry faul Alonso, za który zobaczył żółtą kartkę. Obrońca musi mieć się już na baczności.

30'

Coraz więcej ostrych starć na boisku. Mocna walka w środku pola sprawiła, że piłkarze Barcelony mają pretensje do sędziego, nie zgadzając się z tym, że Busquets faulował rywala.

33'

Mocne uderzenie de Jonga. Oddał je z pozycji... leżącej. Futbolówka przeleciała nad poprzeczką bramki Atletico.

35'

Ter Stegen! Bardzo dobra interwencja Niemca po strzale Griezmanna, który zgarnął bezpańską piłkę w polu karnym Barcelony.

39'

Temperatura spotkania jest wysoka, ale w dużej mierze przez indywidualne starcia zawodników. Sytuacji podbramkowych nie ma jednak zbyt wiele i na tym poziomie rywalizacja nieco zawodzi.

44'

GOOOOOOOOOOOOOOL! Ferran Torres!

Świetny przerzut do Raphinhi, który przepchnął Hermoso, zagrał do Torresa, który technicznym strzałem z piętnastu metrów pokonał Oblaka!

Koniec pierwszej połowy!

Być może na murawie działo się mniej niż można było zakładać, ale bramka Torresa sprawia, że Atletico musi odważniej ruszyć do przodu po zmianie stron.

Zaczynamy drugą połowę spotkania!

46'

Niezadowolony z siebie Lewandowski. Polak przyjął piłkę po dośrodkowaniu Kounde, obrócił się i oddał strzał. Zbyt lekki, aby Oblak sobie z nim nie poradził.

48'

Raz jeszcze musiał interweniować Obal. Tym razem po strzale Torresa, który ponownie próbował technicznie zaskoczyć Słoweńca.

50'

Jest odpowiedź Atletico. A właściwie Carrasco, który ruszył indywidualnie na bramkę Barcelony, oddał strzał. Ten był bardzo niecelny.

54'

Moment spotkania, w którym Atletico przycisnęło Barcelonę. Gospodarze przez pewien moment bronili się we własnym polu karnym.

58'

Kolejny strzał Carrasco. Dobra akcja Atletico zakończona uderzeniem Belga. Znów jednak nie trafił w bramkę.

60'

Dośrodkowanie Raphinhi. Piłka ostro zmierzała na piąty metr, gdzie ustawiony był Lewandowski. Polaka uprzedził defensor rywali.

62'

Gaaaviiiii! Niewiele zabrakło młodemu zawodnikowi, aby trafić do siatki! Po przejęciu piłki na linii pola karnego Hiszpan minął dwóch zawodników rywali i oddał strzał po długim rogu. Pomylił się o centymetry.

63'

Fatalne pudło de Paula! Argentyńczyk oddawał strzał z jedenastego metra, miał mnóstwo miejsca, ale przestrzelił.

66'

Griezmann szukał podaniem Moraty w polu karnym Barcelony. Wydawało się, że Hiszpan dojdzie do futbolówki, ale zdecydował się przyjmować nie tą nogą, którą powinien i zmarnował okazję.

70'

Ruszyła Barcelona z kontratakiem, a konkretnie Raphinha. Brazylijczyk w pewnym momencie się nieco pogubił. Zdążył zagrać piłkę górą do Lewandowskiego. Polaka uprzedził Oblak.

72'

Jak to nie wpadło?! Świetna akcja Barcelony, doskonałe podanie Lewandowskiego wzdłuż linii piątego metra do Raphinhi, który nie potrafił skierować piłki do niemal pustej bramki. Futbolówka odbiła się od jego nóg i trafiła w ręce Oblaka.

73'

To byłby piękny gol Griezmanna, który oddał strzał piętką! W idealnym miejscu ustawiony był jednak ter Stegen.

76'

Lewandowski! To powinien być gol! Polak miał przed sobą mnóstwo miejsca po błędzie Savicia. Popędził na bramkę Atletico i oddał strzał sprzed pola karnego... Niecelny. A obok miał Raphinhę, który miałby pustą bramkę przed sobą. Brazylijczyk wściekły!

80'

Savić ukarany żółtą kartką za faul na Lewandowskim.

83'

Barcelona w ostatnich fragmentach spotkania zdołała odsunąć Atletico od własnej bramki. Zespół z Madrytu nie jest już tak groźny jak w okolicach 60. minuty.

87'

Kolejna akcja Carrasco, która była groźna dla Barcelony. Wszystko zakończyło się faulem Moraty na Garcii, co rozwścieczyło napastnika. Za protesty zobaczył żółtą kartkę.

90+1

Cztery minuty doliczone do drugiej połowy spotkania.

Koniec meczu!

Atletico robiło wiele, aby doprowadzić do wyrównania, ale skuteczność nie była dziś po ich stronie. Barcelona zrobiła kolejny krok do mistrzostwa!