Autor: AP PHOTO Robert Lewandowski

Wielkie strzelanie Lewego

Cóż za remontada Barcelony! No i te wspaniałe wieści o Lewandowskim, ręce same składają się do oklasków

2024-08-07 7:30

Jedenaście milionów dolarów – przynajmniej tyle „zaksięgowała” Barcelona za udział w Soccer Champions Tour 2024, czyli w tournée po Stanach Zjednoczonych. Katalończycy spędzili za oceanem dziesięć dni, zyskali całe mnóstwo nowych zwolenników, a dotychczasowym – przypomnieli o konieczności nabycia nowych koszulek i innych klubowych pamiątek. No i grali też w piłkę – z całkiem niezłymi rezultatami, choć rywali mieli wielkich.

Na dzień dobry w Orlando Barcelona zremisowała 2:2 z Manchesterem City. To wtedy doszło do – jak opisano ową sytuację w mediach nie tylko społecznościowych – spotkania dwóch najwybitniejszych obecnie napastników świata: Robert Lewandowski w kuluarach Camping World Stadium wymienił się koszulkami z Erlingiem Haalandem.

Parę dni później, na Metlife Stadium w East Rutheford, Blaugrana zagrała pierwsze w nowym sezonie „El Clasico”. Odwieczni rywale z Madrytu „klęknęli” po dwóch trafieniach Pau Victora. 23-letni napastnik postrzegany jest jako następca Lewandowskiego po wygaśnięciu kontraktu Polaka (obowiązuje on jeszcze przez rok, z możliwością przedłużenia o kolejny sezon w razie spełnienia określonych warunków). Barcelona wygrała 2:1, a nieprzychylni Polakowi komentatorzy podkreślali, że Pau Victor gotów jest już teraz podjąć z nim skuteczną rywalizację o miejsce w składzie.

Reprezentant Biało-Czerwonych szybko jednak im odpowiedział – w najlepszy możliwy sposób. Na murawie M&T Bank Stadium w Baltimore rywale z AC Milan po kwadransie gry… niespodziewanie prowadzili 2:0! Do siatki Barcy trafiali Luka Jović i Christian Pulisić. Sygnał do odrabiania strat dał w 22. minucie Robert Lewandowski precyzyjnym, mierzonym strzałem z 16. metra. Piłka wpadła po nim do siatki tuż przy słupku.

Katalończycy złapali wiatr w żagle. Zwłaszcza w pierwszym kwadransie oo przerwie zepchnęli rywali do obrony. Zwieńczeniem tego okresu przewagi było drugie trafienie „Lewego”, dokładnie obsłużonego przez Pau Victora. Tą akcją obaj po raz kolejny pokazali Hansiemu Flickowi, że miast o miejsce w jedenastce rywalizować, mogą ze sobą skutecznie współpracować.

Wobec dużej liczby zmian w dalszej części gry w obu zespołach (Lewandowskiego w 78 minucie zastąpił Vitor Roque), jakość gry spadła i więcej bramek widzowie już nie zobaczyli. Wobec remisu 2:2 zafundowano im więc na koniec serię „jedenastek”, w której lepsi okazali się mediolańczycy.

Sensacyjna zmiana w karierze Roberta Lewandowskiego? To się może stać już w przyszłym roku!

Nowy sezon LaLiga rozpoczyna się 15 sierpnia. Barca swój pierwszy mecz – z Valencią na wyjeździe – zagra dwa dni później.

Czy wierzysz, że Lewandowski został dwukrotnie okradziony ze Złotej Piłki?