El. Euro 2016: Polska - Irlandia. Bilans i historia starć z Wyspiarzami! [WIDEO]

2015-10-10 22:13

Spotkanie Polska - Irlandia na Stadionie Narodowym w Warszawie będzie ostatnim aktem eliminacji do Euro 2016. Dotychczas z Irlandczykami "biało-czerwoni" mierzyli się aż 26 razy, ale tylko 3 z tych spotkań były rozgrywane o punkty. Bilans jest korzystniejszy dla naszej reprezentacji.

Polska grała z Irlandią 26, ale aż 23 starcie między tymi drużynami miały charakter towarzyski. O punkty mierzyliśmy się tylko w eliminacjach do Euro 92 oraz w aktualnych eliminacjach do Euro 2016. Co ciekawe wszystkie te mecze zakończyły się remisami.

El. ME 2016: Polska - Irlandia. Bilans biało-czerwonych na Stadionie Narodowym w Warszawie

W sumie na 26 spotkań rozegranych pomiędzy reprezentacjami Polski i Irlandii 10 wygrali "biało-czerwoni", 6 rywale, a 10 starć zakończyło się remisami.

Mecze o punkty:

01.05.1991, Irlandia - Polska 0:0, Dublin

Pierwsze w historii starcie Polski i Irlandii w meczu o punkty miało miejsce w Dublinie w maju 1991 roku. Wówczas obie drużyny trafiły na siebie w eliminacjach do Euro 92 w Szwecji. Pierwsze spotkanie nie było jednak specjalnie emocjonujące, bo zakończyło się bezbramkowym remisem.

16.10.1991, Polska - Irlandia 3:3, Poznań

Dużo więcej emocji dostarczył rewanż w Poznaniu. Irlandczycy dwukrotnie prowadzili w tym meczu, nawet w stosunku 3:1, ale Polacy w końcówce meczu zdołali doprowadzić do remisu. Bramkę wyrównującą strzelił na kilka minut przed końcem Jan Urban.

29.03.2015, Irlandia - Polska 1:1, Dublin

W ostatnim meczu przeciwko Irlandii mierzyliśmy się na Aviva Stadium w Dublinie. W 26. minucie gola zdobył Sławomir Peszka, którego wielu nawet nie spodziewało się w pierwszym składzie. Dzięki niemu prowadziliśmy w ważnym wyjazdowym meczu niemal do samego końca. Niemal, bo w doliczonym czasie gry bramkę na wagę remisu zdobył Shane Long.

Najciekawsze mecze towarzyskie:

12.04.1978, Polska - Irlandia 3:0, Łódź

W 1978 roku Polacy podejmowali Irlandię w Łodzi. Nasza drużyna pokazała klasę i zdecydowaną wyższość nad rywalem, ale dopiero w drugiej połowie. Gole dla "biało-czerwonych" strzelali Zbigniew Boniek, Kazimierz Deyna i Włodzimierz Mazur.

22.05.1988, Irlandia - Polska 3:1, Dublin

Nie zawsze jednak z Irlandczykami szło nam tak łatwo jak w 1978 roku. 10 lat później to my gościliśmy na terenie rywali, i tamtego meczu nie wspominamy najlepiej. Już po pierwszej połowie było 3:0 dla gospodarzy, a honorowego gola zdobył po przerwie Robert Warzycha.

19.11.2008, Irlandia - Polska 2:3, Dublin

W jednym z najciekawszych spotkań towarzyskich reprezentacji Polski w ostatnich latach wygraliśmy na wyjeździe po prawdziwej wymianie ognia. Gole dla naszych strzelali Lewandowscy - Mariusz i Robert - oraz Roger Guerreiro. Szczególnie uwagę zwrócił piekny gol obecnego snajpera Bayernu Monachium.