Tak mieszka Antoni Piechniczek

i

Autor: ARTUR HOJNY / SUPER EXPRESS

Tak mieszka legendarny Antoni Piechniczek. Ma pamiątkę, o której marzą miliony Polaków! Pokazał nam swój dom

Choć Wisła dziś bardziej kojarzy się ze skokami narciarskimi i Adamem Małyszem, to wielu kibiców nie zapomina, że mieszkańcem tego malowniczo położonego miasta jest Antoni Piechniczek. Selekcjoner, który poprowadził reprezentację do trzeciego miejsca na mundialu w 1982 roku, 3 maja będzie obchodził 80. urodziny. Z tej okazji „Super Express” odwiedził legendę w pięknej Wiśle.

Podjeżdżając pod dom Piechniczka trudno nie zachłysnąć się otoczeniem. Urokliwe góry pośród żwawo budzącej się do życia na wiosnę przyrodzie robią ogromne wrażenie. - Witam w pięknej Wiśle – przywitał nas dziarsko Piechniczek, który zapuścił korzenie w tym miejscu już wiele lat temu. - Żyje mi się tu bardzo dobrze. Odkryłem to miejsce, kiedy miałem 20 kilka lat. Gdy zakończyłem zawodową karierę, przeprowadziłem się tu na stałe – opowiada Piechniczek, który do dziś wspomina moment, w którym zdecydował się właśnie na Wisłę.

Tak mieszka Antoni Piechniczek. Tajemnice domu legendy

- Było kiedyś w ośrodku Startu w Wiśle zgrupowanie, którego szefem był ówczesny szef Wydziału Szkolenia, Ryszard Koncewicz. Z jednym z jego współpracowników, Kazimierzem Górskim – legendą, która nastała po Koncewiczu – poszliśmy akurat w ten rejon, w którym dziś jesteśmy, na zabawę biegową. Wyobraźcie sobie: styczeń, osiemnaście stopni mrozu, śnieg skrzący się w pięknym słońcu. Raj na ziemi dla kogoś, kto kocha góry i narty. Zapamiętałem sobie to jedno konkretne miejsce i zacząłem realizować swoje marzenie. Najpierw wydzierżawiłem trochę ziemi, potem postawiłem na niej camping i w tym campingu spędzałem wakacje z dziećmi. A dwa lata po mistrzostwach świata w Hiszpanii rozpocząłem w tym miejscu budowę domu – zatapia się we wspomnieniach Piechniczek.

Jan Tomaszewski nie ma wątpliwości, co do Igi Świątek. Legenda przewiduje przyszłość mistrzyni, poważna zapowiedź

Home Story Wywiad Antoni Piechniczek

Na podwórku hasa ukochany pies Antoniego i Zyty Piechniczków, suczka rasy husky Emi. Dom, z zewnątrz utrzymany w góralskim stylu, już za progiem wita przedpokojem wypełnionym kwiatami. Ale Piechniczek prowadzi nas do swojego królestwa – pomieszczenia z mini-barem oraz zbiorem pamiątek z okresu kariery piłkarskiej i trenerskiej. Jest również – a jakże – słynny jeszcze w ubiegłym wieku kominek, przy którym trener łączył się z telewizją.

Antoni Piechniczek prezentuje swój słynny kominek

- Spędziłem – i spędzam nadal, zwłaszcza zimową porą – sporo czasu przy tym kominku. Zdaję sobie sprawę, że dzięki rozmowom z redaktorem Andrzejem Zydorowiczem z TVP Katowice, ten kominek stał się popularny w całej Polsce. Wspominam to z sentymentem, bo... człowiek był wtedy młodszy o te 40 lat i miał przed sobą inne perspektywy, niż dziś – zaznacza Piechniczek.

Pamiątek z czasów kariery jest całe mnóstwo. Puchary, odznaczenia, pamiątkowe fotografie (m.in. z papieżem). Nie brakuje markowych alkoholi, jest także kolekcja… kufli do piwa. - Przypadek to zrządził. Była taka moda, że gdzie człowiek nie pojechał, to kufelek mu wciskali – wspomina Piechniczek, który na razie nie otwiera wielkiej butelki 45-letniej whisky. - To na specjalną okazję. Na setne urodziny otworzę! - uśmiecha się.

Jan Tomaszewski grzmi w sprawie Lewandowskiego. Okrutnie zaorał Zahaviego, nie zostawił na nim suchej nitki

Zobacz, jak mieszka Antoni Piechniczek w galerii poniżej.

Antoni Piechniczek: Piosenka o mnie? Myślałem, że to jaja!

Sukcesy Piechniczka sprawiały, że powstawały o nim piosenki. Słynna jest ta śpiewana przez legendarnego Bohdana Łazukę „Entliczek-pentliczek, co zrobi Piechniczek?”.

- Kiedy ją usłyszałem, pomyślałem: „Jeszcze na dobre swojej roboty selekcjonerskiej nie zacząłeś, a już piosenki o tobie śpiewają. To są jaja!”. Oczywiście dziękowałem Bohdanowi Łazuce za ten utwór i te słowa, ale... kto by to wszystko dziś pamiętał, gdyby wtedy nie było sukcesu sportowego? - podkreśla.

Mino Raiola komentuje plotki o swojej śmierci! Jest wściekły, to nie pierwszy raz

Sonda
Czy podoba ci się dom Antoniego Piechniczka?
Najnowsze