Górnik Zabrze, Damian Kądzior

Autor: CYFRASPORT

Górnik prze do Europy! Zabrzanie pokonali Zagłębie Lubin!

2018-05-06 19:40

Górnik Zabrze wrócił na czwarte miejsce w tabeli Lotto Ekstraklasy! Piłkarze Marcina Brosza w niedzielnym spotkaniu 34. kolejki pokonali na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:0. Gole dla Górników zdobyli: Marcin Urynowicz oraz Damian Kądzior. Zabrzanie mają dwa punkty przewagi nad piątą Wisłą Płock i tracą ledwie jedno oczko do trzeciej Jagiellonii Białystok.

Górnik obudził się z zimowego snu. Widać to było już w poprzedniej kolejce w Poznaniu, gdzie gracze Marcina Brosza rozłożyli na łopatki faworyzowanego Lecha. Prowadzili w Wielkopolsce nawet 4:0, gospodarzom dali strzelić dwa gole dopiero w końcówce i ponownie zaczęli wywierać presję na graczach Wisły Płock. Nafciarze, po zwycięstwie w bezpośrednim spotkaniu pomiędzy obiema drużynami, wydawali się faworytami w walce o czwartą pozycję. Lokatę, która w tym sezonie zagwarantuje awans do rozgrywek Ligi Europy.

Górnik w Lubinie rozpoczął podobnie jak w Poznaniu. Z przytupem. Piłkarze Marcina Brosza zaatakowali od pierwszej minuty. Już w siódmej gospodarzom przydarzył się koszmarny błąd. Dominik Hładun podał piłkę do Adama Matuszczyka, nikt nie ostrzegł byłego reprezentanta Polski o nacierającym przeciwniku, Szymon Żurkowski wykorzystał błąd lubinian, skierował futbolówkę w stronę Marcina Urynowicza, a ten w drugim kolejnym spotkaniu wpisał się na listę strzelców.

Zagłębie próbowało atakować. Górnik schował się głębiej na swojej połowie i czekał na kontrataki. Udało się w 34. minucie. Daniel Smuga dograł do Damiana Kądziora, znowu sporo chaosu wkradło się w linie defensywne lubinian, a reprezentant kadry Adama Nawałki wpakował futbolówę do siatki.

Gospodarze przez całą drugą połowę próbowali odrobić straty. Świetne sytuacje miał Filip Starzyński. Jego uderzenie z rzutu wolnego fantastycznie sparował jednak Tomasz Loska, a w sytuacji sam na sam uczestnik Euro 2016 skierował piłkę w poprzeczkę. Trzy punkty, dzięki fantastycznej pracy całego zespołu w defensywie, pojechały więc do Zabrza. Dając Górnikom spore szanse na awans do rozgrywek Ligi Europy. Pierwszy raz od 23 lat.

KGHM Zagłębie Lubin - Górnik Zabrze 0:2 (0:2)
Bramki: Urynowicz 7, Kądzior 34

KGHM Zagłębie Lubin: Dominik Hładun 2 - Alan Czerwiński 3, Bartosz Kopacz 2, Lubomir Guldan 2, Sasa Balić 2 - Filip Jagiełło 3, Adam Matuszczyk 2 (70' Jakub Tosik), Filip Starzyński 4, Paweł Żyra 2 - Jakub Mares 3 (74' Arkadiusz Woźniak), Patryk Tuszyński 2 (46' Łukasz Moneta 3)

Górnik Zabrze: Tomasz Loska 4 - Mateusz Wieteska 3, Dani Suarez 4, Paweł Bochniewicz 4, Adrian Gryszkiewicz 3 - Damian Kądzior 4 (82' Daniel Liszka), Szymon Matuszek 3, Szymon Żurkowski 4, Rafał Kurzawa 3 - Daniel Smuga 4 (61' Igor Angulo), Marcin Urynowicz 4 (70' Wojciech Hajda)