Robert Lewandowski

i

Autor: AP PHOTO Robert Lewandowski

Lewandowski zastrajkuje? Prawnik radzi Robertowi, jednoznaczna opinia. „Przekroczenie granic”

2022-07-07 13:32

Według czołowego niemieckiego specjalisty od prawa sportowego, sytuacja Roberta Lewandowskiego w Bayernie Monachium w kontekście jego chęci odejścia z Bawarii jest jasna – wszelkie atuty są po stronie klubu. Padły też rady jak ma się zachować reprezentant Polski i czy ewentualny strajk to dobry pomysł.

Thomas Summerer, szef Niemieckiego Stowarzyszenia Prawa Sportowego, uważa, że sytuacja z kontraktem Roberta Lewandowskiego z Bayernem Monachium jest klarowna, bowiem prawo stoi po stronie klubu. Sugeruje też, że ewentualny strajk polskiego piłkarza w celu wymuszenia transferu zaszkodzi głównie jemu. – Klub nie musi się uginać pod żądaniami zawodnika, choć oczywiście może być otwarty na negocjacje. Twarde ‘basta’ ws. transferu ze strony szefa Bayernu jest w tym wypadku jak najbardziej zrozumiałe. Lojalność i dotrzymywanie umów to rzeczy, których niektórzy sportowcy wciąż muszą się uczyć. Profesjonalny kontrakt to nie droga jednokierunkowa. Zawodnicy nie mogą zarabiać jak profesjonaliści, a zachowywać się jak amatorzy – powiedział Summerer Niemieckiej Agencji Prasowej DPA.

Jan Tomaszewski o transferze Lewandowskiego do Barcelony

Lewandowski, mimo ważnej do czerwca 2023 roku umowy, od miesiąca deklaruje, że chce zmienić pracodawcę i nie wyobraża sobie dalszych występów w zespole z Monachium. Najbardziej zainteresowana jego pozyskaniem jest Barcelona, ale na razie na transfer nie zgadzają się władze Bayernu.

Jan Tomaszewski ostro o strajku Roberta Lewandowskiego: "Jeśli do tego dojdzie..."

– Oświadczenia Lewandowskiego i jego agenta w tej sprawie to jednoznaczne przekroczenie granic. To wręcz grożenie zerwaniem umowy, więc nie może dziwić stanowcze i jednoznacznie stanowisko władz Bayernu – ocenił Summerer i dodał, że klub wcale nie musiał znosić takich wypowiedzi i mógł domagać się zachowania lojalności, np. poprzez postępowanie w trybie pilnym przed sądem okręgowym w Monachium.

Summerer, były dyrektor ds. prawnych i kadrowych Niemieckiej Ligi Piłkarskiej, nie ma wątpliwości, że sytuacja prawna Lewandowskiego jest klarowna, przejrzysta i korzystna dla klubu. Odniósł się też do medialnych spekulacji, że jeśli do transferu nie dojdzie do 12 lipca, kiedy polski napastnik miałby się stawić na pierwszym po wakacjach treningu w Monachium, to zdecyduje się na coś w rodzaju strajku.

– Nie sądzę, by w ten sposób udało się mu wymusić zgodę na odejście. Gdy zawodnik nie pojawi się na treningu, czy nie będzie np. respektował poleceń trenera, to grozi mu upomnienie albo kara finansowa. Jeśli na dalszym etapie celowo będzie grał źle, to w ten sposób robi krzywdę głównie sobie i naraża na szwank swoją reputację – tłumaczy prawnik.

Wszystko jasne! Kamil Grosicki podjął decyzję w sprawie przyszłości! Klamka zapadła

Co zatem radziłby Lewandowskiemu? – Lojalność i dotrzymanie umowy. A przede wszystkim zachowanie spokoju – podsumował Summerer.

Sonda
Gdzie będzie grał Robert Lewandowski w przyszłym sezonie?
Listen to "Transfer Roberta Lewandowskiego do Barcelony na dniach. To będzie sensacja!" on Spreaker.
Najnowsze