Jan Urban

i

Autor: Cyfra Sport Jan Urban

27. kolejka ekstraklasy

Górnik gra mecz wagi ciężkiej. Jan Urban wskazał rzecz, której zabrzanie koniecznie muszą uniknąć

2023-04-06 10:28

Kalendarz ekstraklasy w Wielkim Tygodniu tradycyjnie ulega modyfikacjom. 27. kolejka rozpoczyna się już w czwartek. Późnym wieczorem na Arenie Zabrze miejscowy Górnik, który po porażce w minionej kolejce z Piastem Gliwice wylądował „pod kreską”, zmierzy się z bezpośrednio wyprzedzającą go w tabeli Koroną Kielce.

„Jan Urban pomoże nam wyjść z obecnej sytuacji. Decydujące będą jego charyzma i doświadczenie” - mówił „Super Expressowi” po spotkaniu w Gliwicach prezes zabrzańskiego klubu, Adam Matysek. Wskazywał też na ogromną rolę Lukasa Podolskiego. „W tej chwili wszystko w ofensywie spoczywa na jego barkach Podolskiego. Ale jeżeli on nie będzie mieć sytuacji, to nie będziemy strzelali” - dodawał, z troską mówiąc o dużych kłopotach Górnika w ofensywie.

Górnik gra mecz wagi ciężkiej

- Z naszej przewagi w posiadaniu piłki w meczu w Gliwicach nic nie wynikało. Wolałbym mówić o niewykorzystanych sytuacjach, ale nie mogę, bo... ich nie tworzyliśmy. Trzeba teraz zrobić aż dwa kroki: najpierw zacząć stwarzać okazje, a potem je wykorzystywać. Musimy wyjść z tej ofensywnej niemocy – trener Jan Urban doskonale zdaje sobie sprawę z największej bolączki swych podopiecznych, którzy w dziewięciu wiosennych meczach zdobyli tylko sześć bramek.

Urban – poza czysto sportowym wymiarem roboty, jaką „górnicy” mają do wykonania w czwartkowy wieczór - zwrócił też uwagę na sferę mentalną, w tym momencie odgrywającą arcyważną rolę. - Kiedy drużyna jest w górnej części tabeli, każdy zawodnik jest pewny siebie. Chce mieć piłkę, decyduje się na zagrania, na które nie odważyłby się w takiej sytuacji, w jakiej Górnik jest obecnie – wyjaśnia opiekun zabrzan.

Stąd też szkoleniowiec Górnika przywołuje dwa diametralnie odmienne słowa. Pierwsze to „determinacja”. - W czwartek powinniśmy zaorać boisko – rozwija owo pojęcie w jednym krótkim zdaniu.

Jan Urban wskazał rzecz, której zabrzanie koniecznie muszą uniknąć

Drugim słowem jest „panika”. - Musimy wciąż mieć chłodną głowę. Pamiętać o tym, że kopanie piłki nie jest celem samym w sobie. Że trzeba nam mądrości w grze, by nie dać się panice – dodaje Urban. Rolę przygotowania mentalnego podkreślał też doświadczony stoper Górnika, Rafał Janicki „Przede wszystkim trzeba wyczyścić głowy. Bo to głowa będzie w czwartek grała. Trening nam nic nie pomoże” - mówił „Super Expressowi”.

Początek meczu Górnik – Korona w czwartek o 20.30 na Arenie Zabrze. Transmisja w Canal+ 4K Ultra HD i Canal+ Sport.

Sonda
Czy Górnik Zabrze utrzyma się w tym sezonie w ekstraklasie?
PKO Ekstraklasa Raport 3.04
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze