Adam Buksa, Pogoń Szczecin

Autor: Cyfra Sport Adam Buksa

Pogoń znów ograła Legię! Zmiana na pozycji lidera!

2019-11-23 19:32

W hicie 16. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy Pogoń Szczecin ograła Legię Warszawa 3:1. Portowcy przed tym meczem mieli jeden punkt mniej niż prowadzący w tabeli goście, więc wyprzedzili ją i są nowym liderem Ekstraklasy. Gole dla Pogoni strzelili Adam Buksa (dwie) i Srdan Spiridonović. Honorową bramkę dla gości zdobył Jarosław Niezgoda.

Pierwsza połowa była wyrównana z lekką przewagą Legii, a kluczowa sytuacja miała miejsce w 37. minucie. Po dośrodkowaniu w pole karne gości piłka trafiła pod nogi Adama Buksy, a pilnujący go Mateusz Wieteska zamiast interweniować... poślizgnął się i wywrócił. Buksa miał dużo czasu i miejsca żeby złożyć się do strzału i uderzyć mocno w długi róg. Legia próbowała odpowiedzieć, ale Arvidas Novikovas po raz kolejny w tym sezonie pokazał, że potrafi zmarnować każdą, nawet najprostszą sytuację.

Na początku drugiej połowy Legia zepchnęła Pogoń do obrony. Bardzo dużo ożywienia wprowadził młody Michał Karbownik, który wszedł na boisko po przerwie. Długo pachniało wyrównującą bramką, ale goście znów byli nieskuteczni. Najlepszą okazję w tym fragmencie gry miał Paweł Wszołek, który był sam na sam z Dantem Stiplicą, ale naciskany przez goniącego go obrońcę strzelił zbyt lekko i bramkarz Pogoni obronił. Po chwili wyrównać mógł Vako Gwilia, ale jego ładne uderzenie z rzutu wolnego piękna paradą zatrzymał bardzo dobry tego dnia Stiplica.

Przewaga Legii rosła i... wtedy gola strzeliła Pogoń. W 67. minucie para stoperów Legii - Igor Lewczuk i Artur Jędrzejczyk - zagapiła się. Srdan Spiridinović dopadł do zagranej na wolne pole piłki i pięknie technicznie trącił ją końcem buta. Ta przelobowała zaskoczonego Radosława Majeckiego i wpadła do bramki. Było 2:0. Zamroczona po tym ciosie Legia w 74. minicie przegrywała już 0:3. Po długiej analizie VAR sędzia Bartosz Franowski uznał, że Jędrzejczyk faulował w polu karnym Kowalczyka i podyktował "jedenastkę" dla Pogoni. Na gola zamienił ją Buksa, strzelając swojego drugiego gola w tym meczu. Legia nie rezygnowała z odrabiania strat, ale stać ją było na tylko jedno trafienie. W 82. minucie do siatki trafił Jarosław Niezgoda, zmniejszając rozmiary porażki. - Mamy lidera, w Szczecinie mamy lidera! - śpiewali w ostatnich minutach kibice Pogoni, którzy już drugi raz w tym sezonie ograli Legię.

Pogoń Szczecin - Legia Warszawa 3:1

Bramki: 1:0 Buksa 37. min, 2:0 Spiridonović 67. min, 3:0 Buksa 74. min (kar), 3:1 Niezgoda 82. min

Pogoń: Stipica - Stec, Triantafyllópoulos,Zech, Matynia - Frączczak (61. Hostikka), Podstawski, Kožulj (90. Listkowski), Kowalczyk, Spiridonović (86. Dąbrowski) - Buksa.

Legia: Majecki - Vešović, Lewczuk, Wieteska (46. Karbownik), Jędrzejczyk - Wszołek (65. Kanté), Gwilia, Martins, Luquinhas (75. Agra), Novikovas - Niezgoda.

Żółte kartki: Matynia, Triantafyllópoulos - André Martins.