Sprawa młodzieżowca
Byliśmy poproszeni o konsultacje na etapie dyskusji na ten temat. Dla nas najważniejsze było, aby przepis nie został całkowicie usunięty, tylko ewentualnie zmodyfikowany i finalnie tak też się stało. Różne były głosy klubów. Niektóre optowały za tym, aby całkowicie przepis usunąć, niektóre chciałyby go zatrzymać. Wybrano drogę kompromisu. Ostatecznie przepis uelastyczniono. 3000 minut oznacza mniej więcej wystawianie jednego młodzieżowca przez cały sezon w jednym meczu. Maksymalna liczba zawodników punktujących, to trzech zawodników. Nie chcemy sytuacji, aby w ostatnich meczach sezonu wystawiać całą jedenastkę młodzieżowców, więc jest to wypośrodkowane. Uważamy, że całkowite usunięcie tego przepisu byłoby błędem. Wygrał zdrowy rozsądek.
Pieniądze dla klubów, które stawiają na młodzież
Zajmujemy się budową otoczenia biznesowego wśród klubów. Tak, aby młodzi i zdolni Polacy mieli gdzie trenować. To wydatek 18 milionów złotych, czyli po milionie złotych na klub. Pod kątem budowy grup młodzieżowych na ten sezon, to pieniądze zostaną przelane w ciągu dwóch tygodni. Przekażemy 6 milionów złotych na Pro Junior System. Pozostałą część dołoży PZPN. W zeszłym roku związek dołożył 4 miliony złotych. Takie 10 milionów złotych to całkiem niezły zastrzyk gotówki dla tych, którzy grają Polakami.
Pieniądze dla klubów w sezonie 2022/23
Jesteśmy w czwartym roku obowiązywania umowy z CANAL+ i TVP, partnerem tytularnym jest PKO Bank Polski. Naszym partnerem głównym pozostaje marka LOTTO. Mamy też kilkanaście innych umów na prawa międzynarodowe, sponsorskich oraz na produkty licencyjne. To generuje solidny budżet. Podobnie jak poprzednich latach, umówiliśmy się z klubami, że przekażemy im minimum 230 milionów złotych. Z ostatnich naszych badań wynika, że ogólne przychody Ekstraklasy generowane z praw telewizyjnych i z pozostałych umów komercyjnych, dają nam dziesiąte miejsce wśród lig w Europie.
Akademie w klubach PKO BP Ekstraklasy
Z punktu widzenia inwestycji w akademie piłkarskie, to rzeczywiście realizowane projekty Legii Warszawa, Lecha Poznań, Pogoni Szczecin, Cracovii, czy też Jagiellonii Białystok i Zagłębia Lubin, zwracają się potem kwotami transferów wychodzących. To jest odpowiednia droga i chcemy, aby coraz więcej klubów nią podążało. Niebawem zobaczymy szerzej zakrojone prace w zakresie akademii Śląska Wrocław czy Lechii Gdańsk. Z przedstawicielami wrocławian spotkałem się w Ministerstwie. Będą ubiegać się o dofinansowanie. Rozmawiałem również z władzami Lechii i tam też mocno pracują, choć obecnie projekt jest na wcześniejszej fazie niż w Śląsku. Zobaczymy, co dobrego wydarzy się w Górniku Zabrze. Liczę na to, że w ciągu najbliższych lat, akademii powstanie dużo więcej, tym bardziej, że atmosfera wśród administracji rządowej i samorządowej jest bardzo pozytywna pod kątem budowy tego typu obiektów. Otwiera się jakieś okienko możliwości na dofinansowanie polskiego sportu.
Kiedy oficjalna informacja o przetargu na prawa do pokazywania ligi?
W ciągu najbliższych tygodni stanie się jasne, jak będą wyglądały podziały prawami krajowymi i prawami międzynarodowymi oraz podział wszystkich mniejszych pakietów. Jesienią wszystko będziemy wiedzieć.
Mateusz Borek ujawnia, co zrobił agent Lewandowskiego. Zachowanie Piniego Zahaviego mówi o wszystkim