Euro 2021: Rosjanom to się nie spodobało, UEFA ich poparła. Ukraińcy mają problem

Oleksandr Zinchenko rozegrał 38 meczów w reprezentacji Ukrainy, zdobył 5 bramek.
Autor: Press Focus Oleksandr Zinchenko rozegrał 38 meczów w reprezentacji Ukrainy, zdobył 5 bramek.

Na linii Ukraina - Rosja iskrzy od dłuższego czasu. Przenosi się to też na sport. Przekonali się o tym właśnie reprezentacji Ukrainy, którzy tuż przed rozpoczęciem Euro 2021 muszą zmienić jeden z elementów widniejących na ich meczowych koszulkach. Jeden z napisów nie spodobał się bowiem Rosjanom, a UEFA stanęła po stronie tych drugich.

Spór dotyczy napisu na koszulkach "Chwała naszym bohaterom". UEFA uznała, że to hasło ma charakter polityczny, co jest niedopuszczalne podczas zawodów sportowych.

OGROMNE zamieszanie w hiszpańskiej kadrze! Obrońca jednak wystąpi na Euro 2021

Jednocześnie UEFA odrzuciła żądanie Rosji dotyczące usunięcia widniejącej na koszulce mapy Ukrainy obejmującej Krym, który został w 2014 roku zaanektowany. Na koszulce są także zaznaczone tereny wschodniej Ukrainy kontrolowane aktualnie przez prorosyjskich separatystów. Ich usunięcia także chciała Rosja. UEFA uznała jednak, że są to tereny uznawane na arenie międzynarodowej za należące do Ukrainy, dlatego wniosek Rosji nie znalazł akceptacji.

Rosja wystąpiła do UEFA o zmianę wyglądu koszulek piłkarzy Ukrainy, gdyż podwójna formuła "Chwała Ukrainie! Chwała Bohaterom" zaczerpnięta z patriotycznej pieśni, stała się hasłem bojowym podczas prozachodniego powstania ludowego w Kijowie na Majdanie w 2014 roku, które obaliło wspieranego przez Kreml prezydenta Wiktora Janukowycza.

Poważny problem Włochów! Kluczowy zawodnik nie zagra na Euro 2021

Żądając zmiany Rosja sugerowała, że te hasła kojarzą się z ugrupowaniami nacjonalistycznymi z II wojny światowej, które walczyły ze Związkiem Radzieckim. Ten argument Rosyjski Związek Piłki Nożnej mocno akcentował w wysłanym we wtorek piśmie do UEFA.

Ukraina w grupie C w niedzielę rozpocznie rywalizację na ME meczem z Holandią. Następnie zmierzy się z Macedonią Północną i Austrią. Rosja jest w grupie B, w sobotę zagra z Belgią, później z Finlandią i Danią. Oba zespoły Rosja i Ukraina najwcześniej mogą się spotkać ze sobą w ćwierćfinale.

Euro 2021: Potężna złota keta na szyi Macieja Rybusa. Ważny symbol między piersiami mieni się w słońcu. Zdjęcia

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze